Běloruská jaderná elektrárna téměř v plném provozu

Běloruská JE.
Běloruská JE.

25. března 2023 reaktor na 2. bloku Běloruské jaderné elektrárny, kterou navrhovala a stavěla inženýrinková divize ruské státní korporace Rosatom, poprvé dosáhl kritického stavu. V 18:42 SEČ byl poprvé zaznamenán proud neutronů a začala kontrolovaná a udržující se v chodu jaderná reakce. Výkon přitom činil méně než 1% nominálního, nicméně teď už je možné začít se závěrečnou částí zkoušek a fyzickým spuštěním bloku.

Reaktor teď čekají četná měření v aktivní zóně, která zjistí její stav a poslouží jako podklad pro výpočty charakteristických veličin, které mají ověřit, že reaktor odpovídá projektovým parametrům. Personál také prozkouší spolehlivost bezpečnostních a blokovacích systémů, systému jaderně-fyzikální kontroly a řady dalších. Výsledky dostane k ruce běloruský jaderný dozor, který rozhodne o energetickém spuštění bloku a v případě, že dá zelenou, začne postupné nabíhání na vyšší výkony. Mezitím bude personál připravovat další etapy: zmíněné energetické spuštění a zkušební provoz na plný výkon.

Běloruská JE se dvěma reaktory VVER-1200 (generace III+) a celkovým výkonem 2400 stojí nedaleko obce Ostrovec. 1. blok BJE zahájil svůj průmyslový provoz 10. června 2021 a stal se tak prvním projektem generace III+, který Rosatom podle vlastní technologie úspěšně dokončil a předal v zahraničí.

Model BJE.
Model BJE.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

JE Ringhals.
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..