Malý krok pro čínský jaderný průmysl, velký krok pro Zhangzhou-1

Instalace kontejnmentu na Zhangzhou-1, zdroj: WNN
Instalace kontejnmentu na Zhangzhou-1, zdroj: WNN

Na 1. jednotce JE Zhangzhou v provincii Fujian nainstalovali Číňané vnější, ocelový kontejnment. Oznámil to autor stavby, China Nuclear Engineering and Construction Corporation (CNECC). ZZ-1 je první ze dvou jednotek typu Hualong One, kterou v tomto areálu staví, do komerčního provozu by měly vstoupit v letech 2024 a 2025.

Kontejnment, který má průměr 55 metrů, tyčí se do výšky 13 metrů a váží asi 420 tun, na střechu budovy kontejnmentu umístil 3200tunový jeřáb 17. února.

CNECC, dceřiná společnost China National Nuclear Corporation (CNNC), uvedla, že instalace kontejnmentu „znamená úplné dokončení hlavních budov této jednotky a první krok k zahájení studených zkoušek a připojování k síti“. Dodává: „Položili jsme solidní základy pro výrobu elektřiny a podnikli solidní krok pro sériovou výstavbu Hualong One“.

Hlavním smyslem dvojitého kontejnmentu je zajistit integritu a těsnost budovy reaktoru, hraje klíčovou roli pro prevenci úniku radioaktivity. Ocelovou kupoli vnitřního kontejnmentu na ZZ-1, s průměrem 45 metrů, výškou téměř 45 metrů a váhou téměř 260 tun, jeřáb vynesl a postavil na základní struktury kontejnmentové budovy 21. října vloni, betonáž vnitřního kontejnmentu skončila vloni v květnu.

Čínské Ministerstvo pro ekologii a životní prostředí vydalo stavební povolení pro ZZ-1 a 2 9. října 2019 společnosti CNNC-Guodian Zhangzhou Energy Company, zřízeného v roce 2011 majitele JE Zhangzhou, s 51% podílem CCNC a 49% China Guodian Corporation. Povolení platí 10 let. Stavba 1. jednotky začala týden po vydání stavebního povolení, 2. jednotky v září 2020. Komerční provoz by měl začít v letech 2024 a 2025. Vnitřní kupole kontejnmentu na Z-2 byla nainstalována v srpnu 2022.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

JE Loviisa.
Předcházející článek

SMR NuScale v plánech.
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..