31. 1. skončil provoz JE Tihange 2, Tihange 3 pojede dál

JE Tihange.
JE Tihange.

2. blok JE Tihange v Belgii byl po 40 letech provozu včera trvale odstaven. Tlakovodní reaktor o výkonu 1008 MW (el.) je již druhý v pořadí, který se dočkal trvalé odstávky pro belgickou politiku odchodu od jádra.

“Brzy začnou první aktivity související s poodstávkovou fází a následně začne demontáž”, uvedl provozovatel Electrabel, belgická dceřiná společnost francouzské Engie. Podle ní krátce po odstávce 31. ledna operátoři otevřou reaktor naposledy, vytáhnou všechno palivo a přemístí jej do chladicích bazénů. Pracovníci zaplaví první obvod speciálním roztokem, aby odstranili co nejvíc radioaktivity z reaktorových systémů. Příští rok operátoři zahájí přesun těch palivových článků, které do té doby dostatečně ochladí (z předchozích provozních cyklů reaktoru) z chladicích bazénů do speciálního skladu a transportních kontejnerů. Chladicí bazény by měly být zcela vyprázdněny v roce 2027.

Zároveň začne personál elektrárny postupně vyřazovat všechny technické systémy, v provozu zůstanou jen ty, které hrají roli v chlazení skladovacích bazénů a provozu jiných reaktorů. Úplné vyprázdnění a vyčištění bazénů by pak mělo odstranit 99% celkové radioaktivity z T-2. Poté Electrabel bude moci pokračovat v úplné demontáži elektrárny. Podle stávajícího harmonogramu by první demontážní práce měly začít v roce 2026. „Úplná odstávka Tihange 2 znamená důležitý milník v dějinách naší elektrárny“, uvedl Antoine Assice, ředitel JE Tihange. „Moje díky patří všem zaměstnancům, kteří se podíleli na stavbě a provozu naší elektrárny. Díky nim se teď můžeme s hrdostí dívat na 40 let bezpečné výroby elektřiny. Se stejnou péčí a pozorností se naši zaměstnanci mnoho let připravovali na demontáž Tihange 2“.

Jaderné elektrárny v Belgii vyrábějí téměř polovinu elektřiny. Federální zákon ze 31. ledna 2003 vyžaduje postupnou odstávku všech jaderných kapacit v zemi. Podle stávajících stanov by většina jaderných kapacit v Belgii měla skončit provoz do dvou let.

Podle plánu, který oznámila belgická koaliční vláda v prosinci 2021, byl Doel 3 odstaven v září loňského roku a Tihange 2 čekala odstávka právě letos. O něco mladší Doel 4 a Tiange 3 by měly být odstaveny v roce 2025 společně s Doel 1 a 2, které si prodloužily provozní licence v roce 2014. Vláda požádala vloni v červenci Engie o vydání posudku, zda je možné prodloužit provoz Tihange 2 do konce března, konce zimní sezóny s největší zátěží na výrobu, společnost však odpověděla, že to nelze udělat tak narychlo.

10. ledna Engie a belgická federální vláda podepsaly dohodu o restartu Doel 4 a Tihange 3 v roce 2023 a jejich provozu dalších 10 let.

JE Doel.
JE Doel.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..