Výzkumný reaktor Pallas má nahradit stávající HFR a vyrábět izotopy

Projekt výzkumného reaktoru Pallas, zdroj:WNN, ANVS
Projekt výzkumného reaktoru Pallas, zdroj:WNN, ANVS

Holandský Úřad pro jadernou bezpečnost a radiační ochranu (ANVS) udělil povolení ke stavbě výzkumného reaktoru Pallas v Pettenu, ten by měl nahradit stávající High Flux Reaktor (HFR).

Nadace The Foundation Preparation Pallas-reactor vloni v červnu požádala ANVS o povolení ke stavbě a provozu podle Zákona o jaderné energii, k žádosti přiložila posudek environmentálního dopadu (Environmental Impact Assessment, EIA) a bezpečnostní zprávu. EIA systematicky a objektivně popisuje všechny dopady reaktoru na životní prostředí a alternativní scénáře, zatímco bezpečnostní zpráva (Safety Report, SR) detailně líčí, kromě jiného, jak probíhají konstrukce a instalace: od návrhu a provozu chladicího potrubí a ventilačních systémů až po reakce na případné nehod.

Tato nadace, která odpovídá za získání potřebných povolení, hledání soukromých investorů a stavbu a provoz tohoto reaktoru, také požádala státní úřad Rijkswaterstaat (RWS), který má na starosti dopravní a vodní infrastrukturu o povolení podle Zákona o správě vod, aby mohla odebírat chladicí vodu ze Severoholandského vodního kanálu (North Holland Canal) a vylévat ji do Severního moře. ANVS nyní stavební povolení na reaktor vydal, vstoupí v platnost 31. března, do té doby je čas na případné námitky či odvolání.

„Je to poprvé za desetiletí, co v Nizozemí získal povolení ke stavbě nový jaderný reaktor“, uvedla ANVS. „Naši licenční pracovníci a právníci pracovali velmi usilovně na posudcích ke stavbě Pallas“, líčí člen vedení ANVS Marco Brugmans. „Pokud započítáme předběžné konzultace ohledně požadavků k povolení, trvalo to mnoho let. Pallas musel velice názorně předvést, že provoz reaktoru podle tohoto návrhu bude bezpečný. Teď, po dokončení všech nezbytných kroků, včetně zapojení veřejnosti, toto stavební povolení vydáme a dohlédneme na to, že Pallas dodrží regulace, které jsme stanovili“. RWS rovněž vydalo povolení ohledně chladicí vody.

„Až tato povolení vstoupí v platnost, povolení, spadající pod Zákon o životním prostředí a jeho obecné podmínky, ke stavbě budov a potrubí pro chladicí vodu vstoupí v platnost také“, uvádí nadace Pallas. ANVS nicméně dodává, že všechna tato schválení znamená, že reaktor Pallas lze stavět, zatím nikoliv provozovat. „Pro budoucí provoz reaktoru je stále nutné „pověřovací“ povolení“, uvádí. „Než jej vydáme, proběhne další kolo veřejných slyšení. To plánujeme na rok 2028“.

45 MW reaktor HFR začal v září 1960, od té doby se jeho hlavní využití posunulo od testování jaderných materiálů k základnímu výzkumu a výrobě medicínských izotopů. Reaktor provozuje NRG, která zastupuje Společné výzkumné středisko EU, dlouhou dobu dodával až 60% lékařských radioizotopů pro EU a 30% pro svět. Pallas by měl být reaktorem bazénového typu s tepelným výkonem okolo 55 MW a účinnější distribucí neutronového toku oproti HFR.

Reaktor HFR v Pettenu.
Reaktor HFR v Pettenu.

Nizozemská vláda zatím nevydala finální rozhodnutí o stavbě reaktoru Pallas. V září oznámil ministr pro zdraví, sociální zabezpečení a sport Ernst Kuipers, že prostředky na něj rezervuje v rozpočtu už nějakou dobu, v roce 2022 to bylo €30 milionů, v roce 2023 by to mělo být €129 milionů. Nadace Pallas uvádí, že rozhodnutí o podpoře pro celý program Pallas nyní vláda projednává a měla by jej vydat letos. Od ministra Kuiperse dostala pokyn pokračovat v přípravě projektu, aby se vyhnula zbytečným zpožděním. „Znamená to, že příprava na výstavbu reaktorové šachty bude pokračovat a počkáme na finální rozhodnutí holandské vlády o podpoře“.

HFR v Pettenu v akci, je vidět Čerenkovovo záření.
HFR v Pettenu v akci, je vidět Čerenkovovo záření.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..