Cena elektřiny z NuScale vzrostla u modulu na 77 MW

SMR NuScale v plánech.
SMR NuScale v plánech.

Ekonomické parametry první plánované v USA JE s malými modulárními reaktory NuScale byly znovu přehodnoceny – a opět směrem nahoru. Zatím jediný zákazník, který má zájem o tento projekt pod zkratkou CFPP, je americká asociace UAMPS. Podle současných informací předpokládá, že pro svůj konečný projekt UAMPS dostane elektrárnu VOYGR, sestávající že 6 reaktorových modulů NuScale Power Module o výkonu 77 MW (el.) každý.

V lednu 2023 projektový tým CFPP připravil nové orientační odhady ekonomických charakteristik a například odhadovaná výsledná cena elektřiny, vyráběné na tomto typu elektrárny, dosáhla $89 za 1 MWh. Společnosti, které mají o projekt zájem, si mohou trochu oddechnout, protože odhady z loňska uváděly konečnou cenu až $100/MWh. Nicméně jen trochu, protože předchozí „oficiální“ cena, před tím lednovým přehodnocením, byla mnohem nižší: $58/MWh.

Do 17. února 2023 mají všechny firmy, které se účastní projektu CFPP pod vlajkou asociace UAMPS, buď novou cenu odsouhlasit, nebo oznámit odchod. Případná ztráta byť jednoho účastníka bude pro projekt těžkou ránou, protože na podzim 2022 bylo přerozděleno pouhých 116 MW (el.) z celkového výkonu 462 a na zbytek výkonu je třeba najít odběratele. Projektový tým si dal za cíl zvýšit do konce letošního roku podíl zaručeného odkupovaného výkonu na 80%, ale není jasné, kde hodlá najít další účastníky.

Takhle bude vypadat SMR NuScale - pokud bude.
Takhle bude vypadat SMR NuScale – pokud bude.

Mezi dalšími výzvami pro tento projekt, které jej čekají v roce 2023, je příprava žádosti na Komisi pro jadernou regulaci (NRC) USA o získání kombinované (stavba a provoz) licence na CFPP. Musí být podána v roce 2024, v polovině ledna 2023 činil stupeň její připravenosti 48,8%, plán podle harmonogramu přitom činil 47%.

Americký jaderný dozor se přitom zdá býti znepokojen uspěchaným tempem přípravy a požadovanými časovými lhůtami na vyhodnocení této žádosti. Koncem ledna v NRC proběhla konzultace se zástupci projektu CFPP a společnosti NuScale Power, kde NRC varovala, že požadované lhůty jsou příliš krátké a NRC nemá jistotu, že licenci zvládne vydat včas.

Zároveň s přípravou žádosti o licenci v USA probíhá další schvalovací proces, certifikace samotného modulu na 77 MW (el.). Společnost NuScale Power tvrdí, že zvládne obdržet certifikát v roce 2024. Nezávislí pozorovatelé o tom však pochybují a varují ohledně některých zvláštních technických řešení, vnesených do projektu modulu na 77 MW (el.) nově oproti projektu modulu na 50 MW (el.), který NRC hodnotila předtím.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..