Jižní Korea buduje vlastní jadernou flotilu

Zástupci jednotlivých institucí, Jižní Korea to, zdá se, myslí vážně. Zdroj: WNN
Zástupci jednotlivých institucí, Jižní Korea to, zdá se, myslí vážně. Zdroj: WNN

Devět jihokorejských organizací podepsalo memorandum o porozumění (MoP) za účelem spolupráce na vývoji a stavbě demonstračních kusů lodí a pobřežních systémů, poháněných či napájených malými modulárními reaktory (MMR). Tito partneři by také měli spolupracovat na vývoji komplexních námořních systémů a výroby vodíku pomocí reaktorů chlazených tavenými solemi (RTS).

MoP podepsali na radnici v Kjongdžu 9. února zástupci města a provincie Severní Kjongsang, z firem loděnice H-Line Shipping, Hyundai Merchant Marine (HMM), Janggeum Merchant Marine (Sinokor) a Wooyang Merchant Marine, z jaderného sektoru pak Korejský institut pro jaderný výzkum (Korea Atomic Energy Research Institute, KAERI), Korejský úřad pro registraci lodní dopravy (Korea Register of Shipping) a Korejský ústav lodního a pobřežního inženýrství (Korea Ship & Offshore Plant Research Institute, KRISO).

„Tuto dohodu jsme připravili za účelem vybudovat společný základ pro budoucí komercionalizaci skrz vývoj a demonstrace technologií MMR pro pohon velkých lodí“, uvedly tyto organizace ve společném prohlášení. V MoP se devět organizací přihlásilo ke spolupráci na vývoji námořních MMR systémů, vývoji rozhraní pro lodní jaderné systémy a společném získávání potřebných povolení, školení expertů v jaderně-námořním odvětví a rozvoji průmyslové infrastruktury.

Partneři se shodli, že budou rozvíjet reaktor chlazený tavenými solemi pro použití na moři. Proč zrovna tento typ? Uvádějí, že tato technologie nevyžaduje výměnu jaderného paliva během provozu a v případě jakékoliv anomálie roztavené soli, které jsou vlastně tekutým palivem, ztuhnou, což je pojistkou proti vážným nehodám. Jejich kompaktní design také umožňuje přepravit víc nákladu. Na rozdíl od dieselových motorů jde o bezemisní zdroj. Podle některých dalších názorů je jejich „výhodou“ to, že při provozu vzniká plutonium bez dalších mezikroků. K čemu je Korejcům plutonium? Zatím nevíme.

Schéma elektrárny s reaktorem na tavených solích.
Schéma elektrárny s reaktorem na tavených solích.


„Jaderná energie je tím nejlepším zdrojem elektřiny pro adekvátní odpověď klimatickým změnám a docílení uhlíkové neutrality, protože během výroby nevznikají žádné emise“, uvedl guvernér Severního Kjongsangu Lee Cheol-woo. „Povedeme jadernou renesanci a vybudujeme globální průmyslový jaderný ekosystém s centrem v Japonském moři“. (v originále Pan-East Sea, pozn. Atominfo.cz)

Minulý měsíc jihokorejské loděnice Samsung Heavy Industries oznámily dokončení koncepčního návrhu pro CMSR Power Barge – plovoucí jadernou elektrárnu založenou na RTS – a obdržení základního schvalovacího posudku od American Bureau of Shipping (Americký úřad pro lodní dopravu). Společnost plánuje nabídnout tento projekt na trhu do roku 2028 po úplném dokončení všech designových prvků reaktoru a elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News, RealAtominfo

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..