JE Loviisa dostala zelenou

JE Loviisa.
JE Loviisa.

Finské ministerstvo pro ekonomický rozvoj a zaměstnanost povolilo společnosti Fortum provozovat JE Loviisa do roku 2050. Již dříve své kladné stanovisko ohledně možnosti bezpečně provozovat tuto elektrárnu do roku 2050 vydal finský úřad pro jaderný dozor STUK. JEL sestává ze dvou bloků se sovětskými reaktory VVER-440, první blok zahájil komerční provoz v roce 1977, druhý v roce 1981.

V březnu 2022 Fortum podal na TEM žádost o prodloužení provozu do konce roku 2050. Stávající provozní licence končí v letech 2027 a 2030. Společnost také podala žádost o povolení k provozu úložiště nízko a středně radioaktivních odpadů v areálu Loviisa do roku 2090. Finská vláda právě žádost Fortum zkoumá, vyžádala si stanoviska od řady úřadů, organizací a místních samospráv v oblastech, které provoz elektrárny ovlivňuje, a poskytla jak občanům, tak institucím a sdružením příležitost vyjádřit svůj názor. Na základě těchto stanovisek a názorů o prodloužení provozu rozhodne.

Ve svém stanovisku k TEM uvádí STUK, že Fortum “ukázala, že je schopna pokračovat v bezpečném provozu obou jednotek JE Loviisa i poté, co skončí stávající licenční období“. Regulátoři dodávají: „Žadatel má potřebné kapacity, kompetence, postupy a zdroje potřebné k bezpečnému provozu a řízení stárnutí (angl. ageing management“). STUK také uvedl, že provozovatel „ve své žádosti a bezpečnostních posudcích ukázal, že je možné bezpečně pokračovat ve finálním ukládání jaderného odpadu ve stávajícím rámci“.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..