Proběhl formální ceremoniál k dokončení čínských Hualong One na JE Karáčí v Pákistánu

Karáčí 2 a Karáčí 3. Zdroj: CNNC
Karáčí 2 a Karáčí 3. Zdroj: CNNC

Inauguraci nemají jen prezidenti, nýbrž také jaderné elektrárny: 3. února měl proběhnout oficiální ceremoniál úplného uvedení do provozu 3. bloku JE Karáčí v Pákistánu. Čínská CNNC (China National Nuclear Corporation) uvedla, že oba reaktory Hualong One v Pákistánu úplně dokončila a uvedla do komerčního provozu. Během ceremoniálu své proslovy pronesli premiér Pákistánu Šáhbáz Šaríf, předseda Komise pro jadernou energetiku Pákistánu Alí Ráza, zástupce předsedy Čínské agentury pro jadernou energii Liu Jing a hlavní manažer CNNC Gu Jun. Rafael Mariano Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro jadernou energii, rovněž zaslal proslov přes video.

K dokončení JE Karáčí promlouvá premiér Šáhbáz Šaríf. Zdroj: WNN
K dokončení JE Karáčí promlouvá premiér Šáhbáz Šaríf. Zdroj: WNN„Od zahájení komerčního provozu vyrobily bloky K-2 a K-3 již téměř 20 miliard kilowatthodin elektřiny. Velmi úspěšně tak snížily nedostatek elektřiny v Pákistánu a zároveň významně pozitivně přispěly k sociálnímu a ekonomickému rozvoji Pákistánu, energetickému zabezpečení a klimatickým opatřením“, uvádí CNNC. „Zároveň vytvořil projekt K-2/K-3 více než 60 000 pracovních míst pro místní obyvatele v celém cyklu a připravila se na něm řada profesionálních pracovníků pro průmysl z jejich řad.“

Bloky Karáčí-2 a 3, které stojí nedaleko pláže Paradise Point v provincii Sing, jsou prvním exportem 1100 MW (el.) tlakovodního reaktoru Hualong One čínské CNNC mimo ČLR, na mezinárodním trhu jej také uvádí jako HPR1000.
Stavba 2. bloku začala v roce 2015, 3. blok následoval v květnu 2016. Karáčí poprvé dosáhl kritického stavu v únoru 2021 a po měsíčních provozních testech jej přifázovali k síti. Tehdejší premiér Imrán Chán formálně inauguroval 2. blok 21. května 2021. 3. blok dosáhl kritického stavu 21. února 2022 a byl přifázován k síti 4. března. Provozní testy úspěšně skončily 18. dubna 2022 a zahájil komerční provoz.

Podle CNNC od té doby, co bloky 2 a 3 zahájily provoz, „frekvence a délka místních výpadků elektřiny výrazně poklesly“.

Společnost uvedla, že Karáčí 2 a 3 vyrábí pro Pákistán téměř 2 miliardy kWh uhlíkově čisté elektřiny ročně, což pokrývá spotřebu více než 2 milionů místních obyvatel. Tyto bloky sníží spotřebu fosilních paliv o 6,24 milionů tun uhelného ekvivalentu ročně, čímž poklesnou emise CO2 o 16,32 milionů tun. Areál Karáčí, občas jmenovaný KANUPP, se stal domovem prvního jaderného reaktoru v Pákistánu, Karáčí 1 – malého 100 MW (el., 90 MWe netto) s kanadským těžkovodním tlakovým reaktorem, který byl odstaven v roce 2021 po 50 letech provozu.

Prvními domácími demonstračními bloky s Hualong One od CNNC jsou Fuqing 5 a 6 v čínské provincii Fujian. Tyto jednotky zahájily komerční provoz v lednu a březnu 2021.

Fuqing 5 a 6 s Hualong-1.
Fuqing 5 a 6 s Hualong-1.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..