JE Akkuyu zemětřesení zasáhlo, ale, zdá se, nepříliš

JE Akkuyu v březnu 2021.
JE Akkuyu v březnu 2021.

Otřesy o síle přibližně tří stupňů Richterovy škály pocítilo staveniště JE Akkuyu v Turecku, nebyla zjištěna žádná poškození stavebních konstrukcí; přesná diagnostika ukáže, zda je možné bezpečně pokračovat ve výstavbě, prohlásila generální ředitelka projektové společnosti Rosatomu Akkuyu Nuclear Anastázie Zotějeva.

Vykládání parních generátorů, 2020.
Vykládání parních generátorů, 2020.

„Všechny nás velmi vylekaly informace o zemětřesení, které se o nedělní noci stalo ve středním Turecku. Podzemní otřesy o síle přibližně 3 stupňů, jsme pocítili i tady, v areálu JEA, ale žádná poškození stavebních konstrukcí, jeřábů a zařízení naši odborníci nezjistili“, řekla Zotějeva, jejíž slova uvádí oficiální komuniké společnosti. „Nicméně pokračujeme v rozsáhlých diagnostických procedurách, chceme se přesvědčit, že můžeme bezpečně pokračovat ve stavebních a montážních operacích“, dodává Zotějeva.

Všechny etapy výstavby probíhají pod dohledem mezinárodních inspekcí a místního státního úřadu pro jaderný dozor — agentury pro jadernou regulaci NDK, Nükleer Düzenleme Kurumu. JEA má mít 4 bloky typu VVER-1200 (podobné, jako nabízelo česko-ruské konsorcium pro JE Temelín), stavba A-3 začala vloni v březnu.

Pohled do budoucnosti JEA.
Pohled do budoucnosti JEA.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..