Japonsko dává jádru znovu zelenou pro zelené cíle

Japonsko chystá jadernou renesanci, zdroj: WNN
Japonsko chystá jadernou renesanci, zdroj: WNN

Japonská vláda připravila a přijala nová jaderná pravidla: energetické reaktory lze nově stavět a provoz těch stávajících lze prodloužit ze 40 na 60 let. Od července loňského roku probíhají rokování poradního panelu s hrdým názvem Výkonný výbor pro zelenou transformaci, Green Transformation (GX) Executive Committee, týkající se implementace hlavních změn v energetice napříč průmyslovými sektory, ekonomických obory a společenskými skupinami, jejichž konečným smyslem má být dosažení nulové emisní bilance (tzv. net-zero: vypouštět tolik CO2, kolik jej zachytáváte) do roku 2050. Vláda sjednala na 22. prosince setkání ohledně zavádění GX, během něhož připravila harmonogram pro dalších 10 let a uvedla jej jako „základní pilíře strategie pro realizaci GX“.

Podle této nové strategie, která líčí jadernou energii jako „zdroj energie, který významně přispívá k energetické bezpečnosti a má výrazný dekarbonizační účinek“, Japonsko maximalizuje využívání stávajících reaktorů tím, že znovu nastartuje tolik z nich, kolik bude možné, a prodlouží provozní dobu starších bloků ještě za dnešní 60letou hranici. Vláda rovněž prohlásila, že země bude vyvíjet nové, pokročilejší reaktory, které nahradí ty, jež čeká v budoucnu odstávka.

Ministerská návštěva: ministr pro hospodářskou revitalizaci Jasutoši Nišimura na JE Fukušima Dajiči v roce 2020. Zdroj: TEPCO
Ministerská návštěva: ministr pro hospodářskou revitalizaci Jasutoši Nišimura na JE Fukušima Dajiči v roce 2020. Zdroj: TEPCO

Podle novelizovaných regulací, které vstoupily v platnost v červenci 2013, mají japonské reaktory nominální provozní dobu 40 let, prodloužení lze získat pouze jednou a nanejvýš na 20 let v závislosti na bezpečnostním posudku.

21. prosince loňského roku japonský Úřad pro jadernou regulaci přijal draft nových regulí, které by umožnily reaktorům provoz delší než je současný limit 60 let. Podle těchto dodatků musejí provozovatelé reaktorů starších 30 let připravit a naformulovat dlouhodobý plán řízení a žádat o novou licenci každých 10 let dalšího provozu.

Jaderné Japonsko: znovu spouštějí JE Kašiwazaki-Kariwa, blok 6 a 7.
Jaderné Japonsko: znovu spouštějí JE Kašiwazaki-Kariwa, blok 6 a 7.

Tato nová strategie také efektivně prodlouží provozní dobu, po kterou mohou reaktory fungovat i přes 60 let, odečtením od celkového provozu času odstávek, potřebných pro inspekce. Podle nové vládní strategie také Japonsko má vyvíjet a stavět „inovativní reaktory příští generace“, které mají nahradit zhruba 20 bloků, jež čeká odstávka.

Nová nařízení předloží ke schválení parlamentu během nadcházejících zasedání.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..