Japonsko si prodlouží provozní doby

Japonsko chystá jadernou renesanci, zdroj: WNN
Japonsko chystá jadernou renesanci, zdroj: WNN

V pondělí 13. 2. členové hlavního výboru japonské agentury pro jadernou regulaci (NRA) odhlasovali vládní návrh na částečné zrušení zákonných omezení na provozní dobu jaderných bloků.

Regule, které v Japonsku teď platí a které byly novelizovány v roce 2013 po fukušimské nehodě (2011), stanovují maximální provozní dobu jaderného bloku na 40 let s možností jednorázového prodloužení na 60 let, přičemž prodloužení o 20 let znamená právě 20 kalendářních let a jakékoliv prostoje na údržbu a modernizaci jsou počítány jako běžný provoz. Vloni v Japonsku začala diskuze o zrušení těchto omezení, což by teoreticky znamenalo ještě delší provoz. Ve skutečnosti však vládní plán, k němuž se úřední autority měly vyjádřit, úplné zrušení těchto časových limitů nepředpokládá, alespoň zatím.

Vláda zatím jen předložila návrh na vyjmutí modernizačních a údržbových odstávek z výpočtu celkové provozní doby. Pro Japonsko je to velmi aktuální, neboť po fukušimské havárii byly všechny japonské bloky odstaveny pro dodatečné kontroly, bezpečnostní prověrky a modernizaci, přičemž mnoho z nich dodnes nefunguje. Jednoduchý příklad: pokud určitý blok po Fukušimě stál 10 let, lze jeho celkový provoz prodloužit na 70 let od okamžiku energetického spuštění, pochopitelně za podmínky, že získá všechna potřebná povolení od jaderného dozoru, dalších úřadů a místních samospráv.

Avšak i tento opatrný návrh během jednání u NRA narazil. Zasedání výboru minulý týden skončilo bez výsledků, neboť se proti vyjádřil jeden ze členů, šéf japonské geologické společnosti Akira Išiwatari. Jeho názor sdílí většina komentujících, kterým NRA dala hlas během veřejných diskuzí. Ačkoliv se celkově mínění japonské společnosti pomalu obrací k jádru úsměvem, „staré“ bloky stále vnímá nedůvěřivě. Kvůli postoji Išiwatariho učinila komis zatím bezprecedentní krok ve své historii. Předseda NRA Šinsuke Jamanaka si svolal všechny kolegy v pondělí na mimořádné zasedání a předložil podporu vládního návrhu ke hlasování. Výsledek byl rozhodnut předem, „pro“ hlasovali čtyři členové, „proti“ zůstal jen Išiwatari.

Jaderné Japonsko: znovu spouštějí JE Kašiwazaki-Kariwa, blok 6 a 7, foto 2018.
Jaderné Japonsko: znovu spouštějí JE Kašiwazaki-Kariwa, blok 6 a 7, foto 2018.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..