Írán neobohacuje a nebude

Írán točí uran: dřívější šéf jaderného programu Alí Akbar Sálehí a prezident Hasan Rúhání obdivují nové obohacovací centrifugy.
Írán točí uran: dřívější šéf jaderného programu Alí Akbar Sálehí a prezident Hasan Rúhání obdivují nové obohacovací centrifugy.

Islámská republika Írán dementovala zprávy, které se objevily v západních médiích a které tvrdí, že místní jaderný průmysl obohacuje uran na 84%. Mluvčí AEOI, agentury IRI pro jadernou energii, Behrouz Kamalvandi na obranu nevinnosti místní jaderné výroby uvedl, že konečný produkt technologického procesu na obohacování uranu může obsahovat materiál s různým stupněm obohacení. Dle jeho slov země nehodlá obohacovat uran nad 60%, ani si dělat případné zásoby takového uranu. Jinými slovy, nepopírá, že se částečky uranu s obohacením nad 60% objevily, dává je však do souvislosti s odchylkami, které přirozeně vznikají během procesu.

Stojí za zmínku, že po jednostranném vypovězení dohod ze strany Donalda Trumpa a jeho administrativy se IRI rozhodla pro symetrickou odpověď – navýšení obohacovacích kapacit. Zatím se jednání nepohnula nikam dále, aspoň ta, o nichž víme z médií.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..