Bulharsko rozhoduje o nových blocích a přitáhlo si sankce

Ministerstvo financí USA oznámilo, že zavádí sankce proti dvěma bývalým ředitelům bulharské JE Kozloduj pod záminkou, že se měli účastnit aktivit s korupčním pozadím, jmenovitě pro různé finanční přečiny při objednávání prací pro JE Kozloduj. Pod americké sankce spadli Alexandr Nikolov a Ivan Genov. Do sankčního seznamu se rovněž dostal exministr energetiky Rumen Ovčarov. Ovčarov byl obviněn z blíže neurčených „korupčních skandálů“ s ruskými energetickými společnostmi.

Oficiální stanovisko MF USA (viz odkazy na zdroje) uvádí údajné úplatky, které měl dostat od Rusů výměnou za dlouhodobé kontrakty na plyn a jaderné palivo pro JE Kozloduj. Spojené státy tímto obstaví jejich majetek, včetně bankovních účtů, registrovaný v USA, a majetky případných právnických osob, kde by měli více než 50%ní podíl, a zavádí další omezení, jejichž dlouhý seznam si může laskavý čtenář přečíst opět na odkazu níže. Do nového amerického sankčního seznamu Američané zařadili jednoho z vůdců bulharského rusofilského hnutí Nikolaje Malinova a bývalého ministra financí Vladislava Goranova ve vládě GERB premiéra Bojka Borisova.

Zlí jazykové si tyto sankce vykládají takto: Bulharsko, podle prohlášení vládních činitelů, chystá stavbu nových jaderných bloků. Předběžný zájem projevili Bulhaři o reaktory AP-1000 od Westinghouse a VVER-1000 od Rosatomu. Soudě podle deklarací a slov osob veřejně činných se tento zájem vychyloval tu jedním, tu oním směrem podle politické konjunktury. Spojené státy hodlají sankcemi vyšachovat osoby, které by mohly, formálně nebo neformálně, ohrozit dohodu s Westinghouse a ovlivnit rozhodování ve prospěch Rosatomu. Zda na tom něco je, necháme na posouzení laskavého čtenáře.