Podle prezidenta Ramaphosy JAR čelí elektrické katastrofě

Prezident JAR Cyril Ramaphosa při projevu SONA, zdroj: WNN
Prezident JAR Cyril Ramaphosa při projevu SONA, zdroj: WNN

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v tradičním pro tuto zemi Projevu ke stavu národa (State of the Nation Address, SONA) nastínil nově zaváděná opatření, včetně tržních reforem a jmenování zvláštního ministra pro elektrickou energii, který převezme plnou zodpovědnost za dozor nade všemi aspekty vládní odpovědi na nedostatek elektřiny v zemi. Vláda JAR vyhlásila stav národní katastrofy, což znamená mimořádné pravomoci, aby této krizi mohla účinně čelit.

„Naše země již mnoho měsíců zažívá vysilující, vyčerpávající nedostatek elektrické energie, který způsobil ohromné škody naší ekonomice“, řekl Cyril Ramaphosa ve svém projevu, který pronesl na radnici Kapského města 9. února. Uvedl, že ustavičné řízené výpadky brzdí ozdravení ekonomiky zasažené následky epidemie COVID-19 a mimořádnými událostmi, jako byly loňské katastrofické záplavy v KwaZulu-Natal, Východním Kapsku a Severozápadní provincii.

Pozn. Atominfo.cz: v originále je pro řízené výpadky použit pojem „load shedding“, který znamená záměrné přerušení ze strany dodavatele, například z důvodů přetížení sítě či přesměrování dodávek jinam. Konkrétně v případě JAR jsou myšlena pravidelná plánovaná přerušení dodávek ze strany dodavatele či výrobce. Jinými slovy, není tím myšlen např. blackout z důvodu živelné pohromy nebo technické nehody.

„Dobře víme, že bez spolehlivých dodávek elektřiny neporostou naše podniky, nepojedou montážní linky, nezavlažíme úrodu a neudržíme ani základní služby. (…) Bez spolehlivých dodávek elektřiny naše snahy vybudovat rostoucí ekonomiku, která vytváří nová pracovní místa a snižuje chudobu, nemají šanci uspět“, řekl. „Ten okamžitý úkol“ pro vládu v novém roce je proto „dramaticky“ snížit počet plánovaných přerušení dodávek a nakonec je zcela eliminovat.

Vloni v červenci prezident odhalil pětibodový akční plán, který by měl vyřešit akutní nedostatek 4000 až 6000 MW. Klíčovými intervencemi se mají stát dostupnější zdroje, otevření energetiky soukromým investorům a pobídky k jejich zapojení (státní výrobce a distributor Eskom má v tuto chvíli téměř absolutní monopol), urychlení nákupů nových kapacit z řad obnovitelných zdrojů, plynová a bateriová úložiště, podpora solárních panelů na střechách a celková transformace elektrického sektoru směrem k dlouhodobé stabilitě a bezpečnosti. Stojí za zmínku, že rozšíření jaderných kapacit vláda JAR zatím neplánuje.

„Později letos předložíme k projednání novelu zákona o energetické regulaci, která umožní transformovat náš energetický sektor a vybudovat kompetitivní trh s elektřinou“, řekl Ramaphosa, čímž navázal na dřívější oznámení o restrukturalizaci státního energetického kolosu Eskom.

Zatímco stávající, již platná opatření by měla „vyústit do masivního nárůstu dodávek energie do sítě během 12 až 18 měsíců a dále“, jak uvedl, dopady energetické krize podle něj pociťuje celá jihoafrická společnost. „Národní centrum pro řízení katastrof několikrát klasifikoval energetickou krizi a její dopady jako katastrofu“, řekl prezident. „Vyhlašujeme proto stav národní katastrofy, abychom mohli účinně řešit krizi s elektřinou a její dopady“.

Vyhlášení stavu katastrofy už vyšlo v tisku, znamená, že vláda může zavádět „praktická opatření“ na podporu klíčových podniků, nařízením vyjmout kritickou infrastrukturu, jako jsou nemocnice a vodní stavby, z harmonogramu přerušení dodávek tam, kde to je technicky možné, a umožňuje vládě podpořit energetické projekty uvolněním některých předpisů „za podmínky, že zachová rigorózní standardy environmentální ochrany, pravidla pro státní zakázky a technické standardy“.

„Potřebujeme účinně a rychle čelit všem těmto výzvám, za tímto účelem jmenuji ministra pro elektřinu při prezidentovi republiky, který převezme plnou zodpovědnost za dozor nad všemi aspekty řízení této krize s elektřinou, včetně práce Národního energeticko-krizového výboru“, uvedl Ramaphosa. Nový ministr se „plně soustředí“ a začne pracovat s Eskom na ukončení režimu řízených výpadků a zavádění akčního plánu pro energie do praxe. „Z této krize povstaneme s energetickým systémem, který bude účinnější, spolehlivější a kompetitivnější“, vyvrcholil svůj proslov pan prezident.

Slavná fotografie Frederika Klerka a Nelsona Mandely, dvou prezidentů JAR, kteří ukončili politiku apartheidu. Davos, 1992. Dohodli také zrušení vojenského jaderného programu. Zdroj: flickr.com
Slavná fotografie Frederika Klerka a Nelsona Mandely, dvou prezidentů JAR, kteří ukončili politiku apartheidu. Davos, 1992. Dohodli také zrušení vojenského jaderného programu. Zdroj: flickr.com

Pozn. Atominfo.cz: v JAR vládu sestavuje prezident, který je tak hlavou veškeré výkonné moci. Prezidenta volí parlament a pro větší rozhodnutí potřebuje jeho souhlas, jde tak o kombinaci prezidentského a parlamentního systému.

Gwede Mantashe, ministr pro nerostné zdroje a energetiku, uvedl, že vyhlášení stavu národní katastrofy a jmenování speciálního ministra ukazuje vážnost situace a to, že stejně vážně jej bere vláda. V projevu na společném zasedání obou komor legislativní moci JAR, Národního shromáždění a Národní rady provincií, které proběhlo včera 14. února, uvedl: „To není žádný redukcionistický přístup. Komunikuje nám vzkaz urgence a odhodlání to vyřešit, protože nemáme čas čekat 24 měsíců na jiné řešení plánovaných výpadků. Za takto vážnou pan prezident tuto krizi považuje“.

Zatím Eskom nadále jede v režimu řízených výpadků. Ke dni 12. února referoval, že 16 920 MWe výrobních kapacit bylo v tu chvíli mimo provoz kvůli haváriím, zatímco 5759 MWe je mimo provoz kvůli plánované údržbě. To druhé zahrnuje 920 MWe výkonu jaderné elektrárny Koeberg, jejíž 1. jednotka je teď odstavena na plánovaných 6 měsíců, během nichž by měla vyměnit parní generátory.

JE Koeberg, jediná v JAR a zatím v Africe.
JE Koeberg, jediná v JAR a zatím v Africe.

Zdroj: World Nuclear News, BusinessInfo.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..