Evropský parlament odhlasoval rezoluci, volající po embargu na ruský uran

Evropský parlament na zasedání. Zdroj: WNN
Evropský parlament na zasedání. Zdroj: WNN

Evropský parlament apeloval na lídry zemí EU a žádá je o rozšíření sankcí vůči Rusku, uvalených po invazi na Ukrajinu, nově o jadernou energii. Nová rezoluce volá po „rozšíření seznamu fyzických osob a organizací spadajících pod sankce tak, že bude zahrnovat ruské společnosti, stále působící na trzích EU, jako jsou Lukoil a Rosatom … opakuje výzvu k okamžitému a úplnému embargu na dovoz fosilních paliv a uranu z Ruska a k úplnému opuštění plynovodů Nord Stream 1 a 2“.

Dále: „Odsuzuje ruskou nezákonnou okupaci ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny a pro snížení rizika jaderné nebo radiologické nehody podporuje návrh ustanovit kolem této JE chráněnou zónu jaderné bezpečnosti, jak navrhuje Mezinárodní agentura pro jadernou energii.“

Toto gesto, pro které hlasovalo 489 proti 36 europoslanců (49 se nezúčastnilo), mělo zřejmě za účel vyjádřit názor EP před summitem ukrajinských a evropských lídrů v pátek 3. 2. Vedle rozšíření sankcí volají europoslanci po rozšíření vojenské pomoci Ukrajině a krocích, které pomohou jejímu vstupu do EU. Ukrajina, jejíž největší jadernou elektrárnu, Záporožskou, mají pod svou vojenskou kontrolou Rusové od začátku března 2022, volá po sankcích proti ruskému jádru už nějakou dobu.

Záporožská jaderná elektrárna. Se šesti bloky o celkovém výkonu 6 gigawattů je největší svého druhu v Evropě. Zdroj: rdu.org.ua
Záporožská jaderná elektrárna. Se šesti bloky o celkovém výkonu 6 gigawattů je největší svého druhu v Evropě. Zdroj: rdu.org.ua

Ministerstvo energetiky Ukrajiny minulý týden uvedlo, že ministr Herman Haluščensko a jeho britský protějšek Grant Shapps „projednávali důležitost konsolidace společného úsilí na mezinárodní aréně v uvalení sankcí proti ruskému jadernému průmyslu“.

Možná zůstane jen u deklarace: celounijní sankce musí jednohlasně schválit všech 27 členských zemí a Evropský parlament není zatím se svými stanovisky a rezolucemi směrodatný. Maďarský premiér Viktor Orbán již mnohokrát, sám a ústy ministra zahraničí Pétera Szijjárta, prohlásil, že jeho země jakékoliv sankce proti jaderné energetice hodlá vetovat. Maďarsko s Rosatomem staví dva nové reaktory na JE Paks, které pojednou na ruském palivu.

Sem hodlají Rusové a Maďaři dotáhnout Paks-2 i přes sankce.
Sem hodlají Rusové a Maďaři dotáhnout Paks-2 i přes sankce.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zatím nezmínila žádné zařazení jaderné energie do sankčních seznamů, a to ani na tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, před summitem v Kyjevu. Uvedla však, že „cenový strop na surovou strop už nyní stojí Rusko průměrně €160 milionů denně“ a dodala, že „společně s našimi partnery v G7 chceme zavést další, dodatečné cenové stropy na ruské ropné produkty. Do 24. února, což bude přesně rok od zahájení invaze, hodláme připravit desátý balíček sankcí“, který už možná jádro zahrne.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Bulharsko má dvě JE, funkční Kozloduj (na obr.) a nedostavěnou Belene.
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..