Spojené království na jaderné mapě světa. Zdroj: namrc.co.uk
Jaderné Spojené království, Hinkley Point se nachází na západním pobřeží. Nacházejí se tam dvě jaderné elektrárny, označované jako Hinkley Point A a B, elektrárna B je stále v provozu. Parcela pro novou elektrárnu nese název Hinkley Point C. Zdroj: namrc.co.uk

Spojené království by mělo uspíšit své jaderné plány, říkají vládě

Britská vláda by měly urgentně spustit plně podporovaný program Great British Nuclear (GBN) a řešit tak energetickou krizi, které Spojené království právě čelí. V otevřeném dopisu premiéru Rishimu Sunakovi se takto vyjádřili zástupci obchodní aliance Prospect, jaderného průmyslu a politiků.

Ve své Strategii pro energetickou bezpečnost, kterou vydala letos v dubnu, vláda popsala ambice postavit osm nových reaktorů plus několik malých modulárních reaktorů (MMR), které by měly do roku 2050 produkovat 24 GW elektřiny, což činí asi 25% odhadované spotřeby země tou dobou. Podíl jádra na britském energetickém mixu teď činí kolem 15%, nicméně téměř polovině stávajících kapacit končí provoz v roce 2025 a všechny reaktory až na jeden mají skončit do roku 2030. Spojené království tak zůstane zcela bez jádra.

Podle tohoto plánu hodlá vláda ustanovit nové těleso a program, Great British Nuclear, které bude rozvíjet řetězec nových jaderných projektů a podporovat britský jaderný průmysl. Otevřený dopis, jehož sepsání kooperovala obchodní aliance Prospect, však uvádí, že se při zřizování GBN „zastavil pokrok“.

“Nemůžeme ztrácet čas”, uvádí dopis. “Všechny stávající jaderné reaktory ve Spojeném království, vyjma jednoho, mají ukončit provoz do konce této dekády a tyto kapacity nutně musíme nahradit. Mezitím se globální závod o investice do nové generace jaderných technologií zrychluje, uspíšilo jej přijetí Zákona o redukci inflace ve Spojených státech”.

“Spojené království nesmí zabloudit jako náměsíčník do svých známých vzorců zpoždění a nedodržených slibů, které v minulosti brzdily naše jaderné ambice”.

Dopis, který podepsali generální tajemnice bezpečnostního odboru Prospectu (Senior Deputy General Secretary) Sue Ferns, prezident Westinghouse UK Rob Massy, ředitel komunikačního odboru Rolls-Royce SMR Alastair Evans a výkonný ředitel Northern Powerhouse Partnership Henri Purison, byl uveřejněn začátkem Jaderného týdnu v britském parlamentu. Podepsali jej také Charlotte Nichols, poslankyně za Warrington North a spolupředsedkyně Všestranické parlamentní skupiny pro jadernou energii, Mark Menzies, poslanec za Fylde, Simon Fell – za Barrow and Furness, lord McNicol za West Kilbride a lord Ravensdale. „Apelujeme na premiéra, aby spustil plně podporovaný program GBN a učinil jej prioritou“, uvádí dopis.

V květnu 2022 vláda oznámila, že povolala do služeb Simona Bowena, dříve výkonného ředitele společnosti Babcock pro jaderné obory, jako průmyslového poradce pro BEIS, britské ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslových strategií. Dostal za úkol „řídit a napomáhat postupné naplňování vládních návrhů“ v novém tělese. Vláda uvedla, že Bowen by měl zároveň pracovat jako referent pro ministra na BEIS a připravovat plán k uvedení GBN do praxe. Vládní web uvádí: „Pracujeme v rychlém tempu na přípravě rámce pro GBN a jeho spuštění s podporou průmyslu a našeho průmyslového poradce Simona Bowena“.

Rolls-Royce SMR v celé virtuální kráse.
Rolls-Royce SMR v celé virtuální kráse.

Letos v lednu nezávislá revize britského vládního plánu na dosažení net-zero, nulové bilance skleníkových emisí, do roku 2050 uvedla, že investice do nových jaderných kapacit je “ekonomicky a environmentálně skvělou volbou vzhledem k očekávanému zvýšení poptávky a odstavování stávajících elektráren“. Nicméně „pro úplný konsenzus je zapotřebí více detailů, které umožní implementaci, a potřebujeme cílit instalaci jaderných zdrojů spíše na rok 2035 místo 2050 kvůli kapitalizaci příležitosti pro malé modulární reaktory, pokročilé modulární reaktory, fúzní technologie a využití jádra mimo energetický sektor“.

Autoři této zprávy doporučili, ať Spojené království uspíší ustanovení GBN a spustí jej začátkem 2023, což má zajistit, že potřebné prostředky a odborné kompetence budou k dispozici. Uvedli také, že vláda a GBN by měla v každém případě připravit už letos jasný harmonogram, kterým se příští Sněmovna bude řídit při zprostředkovávání finálních investičních rozhodnutí. Vláda by měla zajistit, že prostředky pro tento projekt budou k dispozici.

Spojené království nyní staví jednu jadernou elektrárnu, Hinkley Point C v Somersetu, v jihozápadní Anglii. Stavba začala v prosinci 2018, elektrárna sestává ze 2 reaktorů EPR, každý 1630 MW (el.). Start výroby plánuje na 1. jednotce v červnu 2026, na 2 v roce 2027, předpokládaná doba provozu činí 60 let. Pokračují jednání mezi vládou a francouzským dodavatelem EDF o replice Hinkley Point C na Sizewell C v Suffolku ve východní Anglii.

Instalace kontejnmentu na HPC-2, listopad 2021. Zdroj: EDF
Instalace kontejnmentu na HPC-2, listopad 2021. Zdroj: EDF

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Bilaterální jednání 26. ledna, Kazachstán, Ministerstvo Energetiky. Vlevo zástupci EDF (Vakis Ramani druhý odzadu), vpravo Kazachstánu (Bolat Akčulakov třetí odzadu). Zdroj: WNN
Předcházející článek

JE Tihange.
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..