NuScale má novou certifikaci

SMR NuScale v plánech.
SMR NuScale v plánech.

Proces certifikace projektu malého modulárního reaktoru NuScale (ve variantě se 12 moduly o výkonu 50 MW (el.) každý) v USA se chýlí k závěru. 19. ledna 2023 oficiální zpravodaj americké vlády (Federal Register) uveřejnil rozhodnutí Výboru pro jadernou regulaci (NRC, Nuclear Regulatory Commission) o certifikaci projektu NS o výkonu 50 MW (el.).

Takhle bude vypadat SMR NuScale - pokud bude.
Takhle bude vypadat SMR NuScale – pokud bude.

„Výbor pro jadernou regulaci USA vnese úpravy do svých stanov, aby certifikoval standardní projekt NuScale malého modulárního reaktoru. Žadatelé či majitelé licence, kteří mají zájem o stavbu a provoz standardního projektu NS, se mohou odkazovat na toto pravidlo certifikace projektu“, uvádí rozhodnutí.

Průřez NS. Teoreticky.
Průřez NS. Teoreticky.Formálně zatím nebyla procedura certifikace dokončena, protože uveřejněné rozhodnutí nabude právní síly 21. února 2023. Připomeňme, že zájem o stavbu NS s výkonem 50 MW přímo v USA zatím není. Jediný zákazník, který chce stavět malé reaktory typu NS, energetická asociace UAMPS, se rozhodla pro projekt šestimodulové elektrárny s jednotkami o výkonu 77 MW (el.), jejichž certifikace v USA zatím nezačala.

Stojí za zmínku, že během loňska začala ve Spojených státech velká „odpadová diskuze“, podle názorů řady odborníků produkují MMR řádově více jaderného odpadu na vyrobenou jednotku elektrické energie oproti velkým reaktorům. NS byl mezi projekty, které si autoři vybrali jako terč. Jde o teoretické propočty a obě strany se obvinily z nekorektnosti a chybných úvah. Výsledek není jasný.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..