Společnost Westinghouse ztratila dodávky jaderného paliva na jihoafrickou JE Koeberg.

JE Koeberg v Jižní Africe.
JE Koeberg v Jižní Africe.

Práce na licenci

JE Koeberg je zatím jediná fungující jaderná elektrárna v Africe, sestává ze dvou jednotek s reaktory PWR, elektrický výkon každého z nich činí 930 MW (el.) netto. Stavba začala v roce 1976, provoz v letech 1984-85, nyní zvažují odpovědné osoby prodloužení provozní doby o 20 let, tedy na 60 let služby.

Reaktorové technologie pro JE Koeberg dodávala francouzská společnost Framatome, která také původně vyráběla palivo, avšak v 90. letech se o africkou elektrárnu začal zajímat také Westinghouse. První dodávky článků od Westinghouse proběhly na začátku roku 2000. Jaderné palivo do JAR dováží Westinghouse podle exportní licence číslo X1252, vydané 31. prosince 2000. Licence, kromě jiného, uvádí, že bezprostředním výrobcem TBC jsou švédské závody Westinghouse, kterým Američané dodávají jednotlivé díly.

Tuto licenci vydal Národní výbor pro jadernou regulaci USA (NRC, Nuclear Regulatory Commission). Její platnost vypršela 31. 12. 2020, NRC však souhlasila s tím, že ji dočasně ponechá v plné síle, dokud vyřizuje žádost o prodloužení (takový postup komise připouští).

Doposud jediná elektrárna na africkém kontinentě - Koeberg nedaleko Kapského města.
Doposud jediná elektrárna na africkém kontinentě – Koeberg nedaleko Kapského města.

Dohoda 123

Do osudu licence však vstoupily vyšší mocnosti. V USA hlavním dokumentem pro smlouvy, týkající se vývozu jaderných komponent a technologií, jsou mezivládní dohody známé jako dohody „123“. JAR a USA příslušnou dohodu 123 podepsaly v srpnu 1995 a vstoupila v platnost v prosinci 1997. Její platnost se začátkem prosince 2022 chýlila ke konci a údajně obě strany podporovaly její prodloužení. Jmenovitě svůj souhlas s prodloužením vyslovil v srpnu loňského roku prezident Joe Biden.

Něco se však politikům asi nepovedlo, protože 4. prosince 2022 smlouva 123 s Jižní Afrikou potichu, bez hlasitých komentářů, pozbyla platnosti. Aktuální seznam platných dohod 123 již JAR nezmiňuje. „Exportní licence XCOM1252 byla vydána, kromě jiného, proti závazkům JAR v oblasti nešíření jaderných zbraní, zaručila, že vyvážené komponenty budou podléhat jednotlivým bodům a podmínkám dohody 123. Znamená to, že záruky JAR, které byly jedním z podkladů pro schválení licence XCOM1252, již neplatí“, uvádí dopis, který NRC poslala Westinghouse 13. ledna 2022.

Tedy jest tomu tak, že odteď platí pro veškerý dovoz komponent na výrobu jaderného paliva pro JE Koeberg ze Spojených států na švédské závody Westinghouse zákaz. The story is not over yet: NRC se dále zabývá žádostí Westinghouse o prodloužení platnosti licence XCOM1252, kterou společnost podala na podzim 2020. Takže zjevně se výsledek tohoto procesu bude odvíjet od dalšího osudu dohody 123 mezi USA a JAR.

JE Koeberg - jiný pohled.
JE Koeberg – jiný pohled.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..