Finská JE Loviisa pojede zřejmě dál

JE Loviisa.
JE Loviisa.

Společnost Fortum má kompetence bezpečně provozovat JE Loviisa do roku 2050. Finský Úřad pro jadernou a radiační bezpečnost (STUK) to oznámil Ministerstvu pro ekonomické záležitosti a zaměstnanost (TEM). Vláda by měla vydat rozhodnutí o prodloužení provozní licence pro tyto dva bloky v nadcházejících měsících.

JE Loviisa se dvěma tlakovodními reaktory typu VVER-440 byla první ve Finsku a nyní svou výrobou pokrývá více než 10% finské spotřeby. L-1 zahájila komerční provoz v roce 1977, 2. blok následoval v roce 1981. Provozní licence byly obnoveny v letech 1998 a 2007.

V březnu 2022 Fortum podal na TEM žádost o prodloužení provozu do konce roku 2050. Stávající provozní licence končí v letech 2027 a 2030. Společnost také podala žádost o povolení k provozu úložiště nízko a středně radioaktivních odpadů v areálu Loviisa do roku 2090. Finská vláda právě žádost Fortum zkoumá, vyžádala si stanoviska od řady úřadů, organizací a místních samospráv v oblastech, které provoz elektrárny ovlivňuje, a poskytla jak občanům, tak institucím a sdružením příležitost vyjádřit svůj názor. Na základě těchto stanovisek a názorů o prodloužení provozu rozhodne.

Ve svém stanovisku k TEM uvádí STUK, že Fortum “ukázala, že je schopna pokračovat v bezpečném provozu obou jednotek JE Loviisa i poté, co skončí stávající licenční období“. Regulátoři dodávají: „Žadatel má potřebné kapacity, kompetence, postupy a zdroje potřebné k bezpečnému provozu a řízení stárnutí (angl. ageing management“). STUK také uvedl, že provozovatel „ve své žádosti a bezpečnostních posudcích ukázal, že je možné bezpečně pokračovat ve finálním ukládání jaderného odpadu ve stávajícím rámci“.

„Na JE Loviisa neustále pracujeme na zlepšování podmínek, bezpečnosti a řízení stárnutí, výsledkem je, že naše elektrárna je v dobré kondici a prodloužení provozu je možné“, uvedl Sasu Valkamo, viceprezident JE Loviisa. „Po celou její historii jsme stále modernizovali zařízení, systémy a struktury elektrárny“.

Fortum také zmiňuje, že STUK stále kontroluje, že jím nařízené obměny bezpečnostních opatření provozovatelé zavádějí včas a úplně. Na JE Loviisa každých 10 let podle finského Zákona o jaderné energetice probíhá bezpečnostní revize. Fortum by měl podat svůj příští bezpečnostní posudek ke STUK v roce 2030. Bezpečnost finálního úložiště je revidována podle Zákona o jaderné bezpečnosti každých 15 let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..