Nucleoelectrica Argentina SA zřídila trust na obnovu JE Atucha

JE Atucha.
JE Atucha.

Argentinský provozovatel Nucleoelectrica Argentina SA (NA-SA), vlastník JE Atucha, otevřel 24. 1. společně s Nación Bursátil, Banco de la Provincia de Buenos Aires a Macro Securities finanční trust, ze kterého hodlá podpořit investice do dvou jaderných energetických projektů. Investice, získané v novém trustu, nazvaném Solidarity Financial Trust of Public, by měly umožnit prodloužení provozu Atucha II a stavbu suchého úložiště pro vyhořelé palivo. Trust je určen pro drobné investory, kteří mohou vkládat argentinská pesa minimálně v hodnotě, ekvivalentní 100$, a dostávat zpět ročně 2%.

NA-SA pro portál World Nuclear News uvedla, že trust zřídila s celkovou hodnotou $600 mln. v rámci 6 tendrů. Tato částka by pokryla oba projekty, jejichž hodnotu odhadla na $463 mln. na prodloužení provozu JE Atucha II a $137 mln. na suché úložiště vyhořelého paliva. NA-SA uvedla, že na první výběrové řízení v hodnotě $30 mln. již peníze úspěšně vybrala v 1. kole.

Správa těchto prostředků bude oddělena od vlastních financí NA-SA, proto ten termín „trust“. Úroky hodlá splácet podle dohody o odměnách mezi NA-SA a CAMMESA, společností, která se zabývá managementem trhu s elektřinou, z prodeje elektřiny vyrobené na třech jaderných elektrárnách NA-SA, jmenovitě Atucha I, Atucha II a Embalse o celkovém výkonu 1763 MW (el.).

NA-SA získala akreditaci pro tento trust od ratingové agentury Fix Scr jako na „obligace, spojené s udržitelným rozvojem“ na základě schématu pro dosažení udržitelného rozvoje, které jí představila. José Luis Antúnez, prezident Nucleoeléctrica Argentina, uvedl, že tyto fondy “nám umožní pohyb kupředu v rozvoji strategických jaderných energetických projektů pro naši zemi, které mají pozitivní vliv na růst národního průmyslu a pomohou nám přispět k boji s klimatickými změnami”.

José Luiz Antúnez, prezident NA-SA.
José Luiz Antúnez, prezident NA-SA.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..