Na Rovenskou JE podle ruských zpravodajů dorazilo několik vagónů zbraní a munice

Rovenská jaderná elektrárna. Jako ze škatulky. Zdroj: Wikipedie
Rovenská jaderná elektrárna. Jako ze škatulky. Zdroj: Wikipedie

Ukrajinská armáda skladuje západní výzbroj v areálech jaderných elektráren, prohlásil šéf ruské Služby vnější rozvědky (hlavní zahraniční zpravodajské služby RF) Sergej Naryškin.

„Dostáváme věrohodné zprávy o tom, že ukrajinské ozbrojené síly využívají pro skladování zbraňových systémů a munice, poskytovaných Západem, v areálech jaderných elektráren. Týká se to těch nejdražších a nedostatkových pro OSU (zkr. Ozbrojené síly Ukrajiny) raket pro komplexy PC3O HIMARS a zahraničních systémů protivzdušné obrany, a také dělostřelecké munice velké ráže“, cituje jeho slova tiskový odbor SVR. Rozvědka uvádí, že jen za poslední týden prosince přes železniční stanici Rafalovka na Rovenskou JE ze zahraničí dorazilo několik železničních vagónů plných „nákladu smrti“.

Sergej Naryškin, šéf zahraniční rozvědky Ruské federace. Zdroj: RBK
Sergej Naryškin, šéf zahraniční rozvědky Ruské federace. Zdroj: RBK

Podle Naryškina spoléhá ukrajinská armáda a vláda na to, že ruské ozbrojené síly nepodniknou žádné útoky na JE v obavách před radiační a jadernou katastrofou. Pokud rozsáhlou detonaci skladů a zničení jaderné elektrárny způsobí další „zbloudilá“ raketa ukrajinské protivzdušné obrany, vinu za tuto tragédii vždycky půjde přičíst Moskvě, uvedl.
„Rád bych doufal, že v Kyjevě nikoho nenapadne záměrně odpálit nějaký takový sklad ve snaze vyškemrat od Spojených států a jejich spojenců další zbraně, munici a techniku“, dodává šéf zahraniční rozvědky. Dle jeho slov takové metody často používají mezinárodní teroristické organizace.

Jihoukrajinská JE.
Jihoukrajinská JE.

Komentář od Atominfo.cz: víme, že v době válečné není dobré důvěřovat ani jedné straně příliš. Vyhodnocení zprávy je na laskavém čtenáři a vzhledem k její závažnosti jsme ji uveřejnili v plném znění včetně komentářů p. Naryškina. Stojí za zmínku, že MAAE přítomnost výzbroje na ukrajinských JE zatím rozporuje.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..