Olkiluoto-3 jede naplno

Olkiluoto 3 zvenku. Věci se dějí uvnitř!
Olkiluoto 3 zvenku. Věci se dějí uvnitř!

Blok Olkiluoto-3 (Finsko) s reaktorem EPR se poprvé dostal na nominální výkon 1600 MW (el.). Oznámila to společnost Framatome 30. září 2022. Společnost uvádí, že s tímto číslem je O-3 tou nejvýkonnější jednotkou v Evropě. Stavba bloku běží od srpna 2005. Kritické hladiny poprvé dosáhl v prosinci 2021 a celkově vyrobil už více než 1 miliardu KWh elektřiny.

Blok staví Francouzi (nejprve Areva, dnes EDF), stavba reaktoru podle technologie EPR se protáhla na 17 let a několikanásobně překročila rozpočet. Na bloku probíhá spouštění, TVO postupně navyšuje výkon, projektových hodnot chtěla dosáhnout v září 2022. V červnu oznámila, že zahájení komerčního provozu odkládá na prosinec 2022.

Jako příčinu odkladu uvedla TVO nález nepatřičných předmětů v přehřívačích páry u turbíny. Našli je letos v květnu a jejich původ už zjistili, šlo o kusy „steam guide plates“, plátů, směřujících páru. Finská JE Olkiluoto 3 je prvním evropským projektem francouzského reaktoru generace III+ typu EPR, který Francie, tehdy reprezentovaná společností Areva (dnes Orano) nabízela také v temelínském tendru. Funguje například v ČLR.

JE Taishan s EPR.
JE Taishan s EPR.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..