Německo chce jádro ponechat jako zálohu na zimu

Blok Isar-2: jedno z posledních jader, co Německo provozuje.
Blok Isar-2: jedno z posledních jader, co Německo provozuje.

Německo uzavře tři zbývající jaderné bloky, jak plánovalo, do konce roku 2022, ponechá však dva v rezervě na zimní měsíce. Uvádí to server World Nuclear News s odkazem na Ministerstvo pro ekonomiku a ochranu klimatu SRN. Tři poslední fungující bloky jsou Emsland, Isar-2 a Neckarwestheim-2. Emsland čeká definitivní odstávka, dva další bloky, oba na jihu Německa, zůstanou v pohotovostní rezervě do dubna 2023.

Toto rozhodnutí přijala německá vláda poté, co prostudovala výsledky zátěžových testů německé přenosové soustavy a jejich analýzu, které provedly němečtí výrobci elektrické energie. Reakce provozovatelů byla zatím spíše chladná a opatrná. Například společnost EnBW, provozovatel Neckarwestheim-2, apelovala na vládu, aby „co nejrychleji“ vytvořila právní základ pro zachování tohoto bloku v rezervě.

JE Emsland, foto 2007.
JE Emsland, foto 2007.

EnBW očekává, že vláda osvětlí zástupcům jaderných organizací všechny detaily svého rozhodnutí, po čemž společnost „okamžitě prozkoumá možnosti, obzvlášť co se týče technických a organizačních hledisek, zachovat jaderný energetický blok Neckarwestheim-2 v rezervním režimu po konci roku“.

Společnost EOn, jejíž dceřiná firma provozuje Isar-2, předpokládá, že „první na řadu přijde otázka, nakolik je toto řešení technicky a organizačně možné, neboť z hlediska technického návrhu jaderné elektrárny nejsou rezervními elektrárnami, které je možné zapínat a vypínat v libovolném režimu“.

JE Neckarwestheim.
JE Neckarwestheim.

EOn také doufá, že co nejrychleji dostane vysvětlení od německé vlády: „Právě proto federální vláda musí velmi rychle upřesnit konkrétní detaily této procedury, ideálně ve spolupráci s provozovateli, a vytvořit nezbytný právní základ, abychom mohli prostudovat, jaké možnosti máme pro její uskutečnění“. Společnost dodává, že blok Isar-2 splňuje všechny bezpečnostní požadavky a je „jedním z nejbezpečnějších bloků na světě“.

Zdroj: Atominfo.ru, World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..