JE Neckarwestheim, blok 2 je jedním z posledních, kde Německo stále vyrábí.
JE Neckarwestheim, blok 2 je jedním z posledních, kde Německo stále vyrábí.

Německo proti Německu: vláda pro rezervu, jádro proti

Němečtí provozovatelé jaderných bloků velmi zdrženlivě, ne-li přímo zle, reagovali na rozhodnutí spolkové vlády SRN zachovat dvě jednotky do dubna 2023 v rezervním režimu a úplně odstavit až potom. Německo provozuje už jen 3 atomové bloky. Původně měly být odstaveny do konce letošního roku, avšak vláda nově rozhodla, že dva z nich zůstanou v provozu v rezervním režimu (na vykrývání výkyvů) do zimních měsíců, jmenovitě Isar-2 a Neckarwestheim-2.

Ačkoliv tento scénář je předmětem jednání přinejmenším od srpna, provozovatelé JE stále nechápou, co po nich politici vlastně chtějí. V důsledku toho společnost E.On, jejíž dceřiná firma provozuje Isar-2, vystoupila s prohlášením, ve kterém říká, že nepovažuje zachování bloku v rezervním režimu po oficiálním uzavření na konci letošního roku za technicky možné.

„V pondělí večer jsme informovali, že jaderné elektrárny nejsou vhodné pro práci v režimu rezervních elektráren z technických důvodů“, prohlásila společnost E.On a dodala, že firma je nyní v kontaktu s vládou ohledně těchto otázek. Provozovatel druhého bloku, určeného do rezervy (společnost EnBW), byl méně kategorický, avšak oznámil, že „upřesňuje detaily a otázky“, týkající se nového rozhodnutí německé vlády.

Spolkové ministerstvo ekonomiky má za to, že provozovatelé elektráren je špatně pochopili a že Ministerstvo vlastně nepožaduje „neustálé vypínání a zapínání“ jaderných bloků. Určitou jasnost do situace snad vnese písemná odpověď státního tajemníka ministerstva Patricka Graichena společnosti E.On, která se objevila v médiích.

Pan tajemník tvrdí, že v prosinci může vláda rozhodnout o tom, že zatím bloky odstavovat nelze. Další možností je, že bloky budou odstaveny letos, ale znovu spuštěny v lednu nebo únoru. Reakci provozovatelů na toto vysvětlení zatím neznáme a co bude Německo dělat v zimě, nevíme.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..