Jižní Korea předběžně ozelenila jádro

Jižní Korea má jedny z největších JE na světě, na obrázku JE Hanul se 6 bloky. Dříve se jmenovala Uljin, dva nové bloky ("Shin" - nový, tedy Shin Hanul) mají přijít záhy. Zdroj: MAAE
Jižní Korea má jedny z největších JE na světě, na obrázku JE Hanul se 6 bloky. Dříve se jmenovala Uljin, dva nové bloky („Shin“ – nový, tedy Shin Hanul) mají přijít záhy. Zdroj: MAAE

Jižní Korea zařadila jadernou energetiku do své varianty národní zelené taxonomie „nanečisto“ – seznamu těch druhů ekonomických aktivit, které úřady považují za ekologicky udržitelné. Podle komentátorů Korea JoongAng Daily vláda země potřebuje jasné vysvětlení, co vlastně znamená zapojení mírové jaderné energetiky do „zelených seznamů“, obzvlášť pokud vláda tento krok činí ve snaze přilákat do jihokorejského jaderného průmyslu zahraniční investory. Zatím „to moc na svět nezapůsobilo“, míní komentáře.

Navíc stávající varianta zelené taxonomie není definitivní. V první předběžné variantě jaderná energetika nebyla, zařadili ji do seznamu doslova před několika dny, finální varianta by se měla dostat na veřejnost v prosinci 2022. Stojí za zmínku, že předchozí vláda se držela protijaderného kurzu, po volbách Jižní Korea otočila.

Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), nicméně ten samotný fakt, že jaderná energetika byla v jedné z předběžných variant taxonomie zmíněna, velmi uvítala. Zařazení jaderné energetiky do taxonomie „pravděpodobně velmi přispěje k oživení a obnovení jaderného průmyslu (Jižní) Korey díky přilákání investic, přilákání investorů a snížení sazeb pro financování“, prohlásil tiskový odbor KHNP.

Jsou tu však minimálně dva body, které stále činí korejské jádro zranitelným vůči pochybnostem potenciálních investorů – chybí dlouhodobé řešení vyhořelého jaderného paliva (VJP) a zpoždění v zavádění tolerantního (ATF) paliva. V Jižní Korey široké zavádění ATF-paliva začne nejdříve v roce 2031. Co se týče nakládání s VJP a vysoce radioaktivními odpady (VRO), pak návrhy a nabídky na umístění a projektování potřebného úložiště stále zůstávají ve stádiu vývoje.

Zmíněný list uvádí komentář od „Energy Transition Korea“, nekomerční odborné organizace. Komentář také zmiňuje, že regule zelené taxonomie v Jižní Korey jsou méně náročné, než analogická zelená taxonomie v EU, což značně zužuje možnosti v získání investic z Evropské unie.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..