Záporožská JE terčem neodkladné schůzky RB OSN

Záporožská JE 5 a 6.
Záporožská JE 5 a 6.

Rusko vyslalo žádost o neodkladnou schůzku Rady bezpečnosti OSN zítra, 23. srpna. Oznámil to Dmitrij Poljanskij, zástupce vyslance Ruské federace u OSN. Dle jeho slov byl o projev na tomto zasedání požádán také generální tajemník OSN António Guterres. Zatím je tato neodkladná schůzka plánována na 22:00 moskevského času, tedy 19:00 UTC. „Požádali jsme o provedení mimořádného zasedání RB OSN kvůli prohlášením o „hrozbě pro světový mír a mezinárodní bezpečnost“, které jsou na pořadu dne“, uvedl Poljanskij na svém Telegram-kanálu. Dmitrij Poljanskij dodal, že 24. srpna v 17:00 moskevského času (14:00 UTC) v OSN proběhne ještě jedno zasedání ohledně situace na Ukrajině, o které si zažádaly západní země.

António Guterres, generální tajemník OSN.
António Guterres, generální tajemník OSN.


25. srpna pak má proběhnout jiné mimořádné zasedání, tentokrát ruské Dumy, týkající se právě Záporožské JE. Podle ruských zdrojů, které se odvolávají na Sergeje Mironova, předsedy strany „Spravedlivé Rusko – Pro pravdu“, by ruští poslanci měli na základě jeho výsledků sestavit „tvrdé prohlášení“ o situaci na ZJE a poslat jej OSN a dalším mezinárodním organizacím.

Od začátku srpna se Záporožská JE, kterou nyní kontroluje a spravuje ruská armáda (personál zůstal původní), stala terčem několika ostřelování. Ruská a ukrajinská armáda se obviňují navzájem z útoků z okolních území. Na pozadí stále vyhrocující se situace probíhají jednání o možné inspekční cestě zástupců Mezinárodní agentury pro atomovou energii přímo na ZJE.

Zdroj: Kommersant

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..