TerraPower Billa Gatese získala od zájemců téměř miliardu USD na jaderné projekty

Bill Gates v roce 2006 u založení TerraPower.
Bill Gates v roce 2006 u založení TerraPower.

Společnost TerraPower 15. srpna 2022 oznámila, že ukončila svůj program na hledání investorů a prostředků. Podle zprávy společnosti tento program umožnil získat prostředky a investice o celkové výši přinejmenším 750 mln. USD.

Uvádí, že 250 milionů USD zainvestovala jihokorejská společnost SK Group, zastoupená svými dceřinými společnostmi, SK Group je dnes jedním z největších víceoborových holdingů v Jižní Korey. Zbylých 500 milionů přispěli „jiní investoři“, žádné další podrobnosti o nich společnost ve své zprávě neuvádí.

Pár slov o této společnosti: “TP založili před více než dekádou Bill Gates a skupina podobně smýšlejících vizionářů, kteří došli k názoru, že soukromý sektor by měl vyvíjet víc aktivit v rozvoji nových jaderných technologií, které umožní pokrýt stále rostoucí poptávku po elektřině, zmírnit klimatické změny a pozvednout miliony lidí z chudoby“. Vyvíjí projekt malého modulárního reaktoru Natrium, chlazeného tekutým sodíkem.

Tak má vypadat Natrium.
Tak má vypadat Natrium.

Víc konkrétně: „V roce 2019 TerraPower a GE Hitachi Nuclear Energy Americas spojily síly ve vývoji sodíkové technologie Natrium, která sestává z rychlého sodíkem chlazeného reaktoru v kombinaci s úložištěm elektřiny obsahujícím roztavené soli. Výkon reaktoru Natrium bude okolo 840 MWt s elektrickým výstupem až 500 MWe“. Podle expertů je výsledek zatím nejistý, jako u všech inovativních technologií.

Obr. 2: zjednodušené schéma sodíkem chlazeného reaktoru.
Obr. 2: zjednodušené schéma sodíkem chlazeného reaktoru.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..