Stavba Paks-2 jde do aktivní fáze

Sem hodlají Rusové a Maďaři dotáhnout Paks-2 i přes sankce.
Sem hodlají Rusové a Maďaři dotáhnout Paks-2 i přes sankce.

26. srpna 2022 po prostudování projektové dokumentace, čítající stovky tisíc stran, vydal Maďarský úřad pro jadernou energii (HAEA) povolení ke stavbě dvou moderních energetických jednotek VVER-1200 generace III+ v areálu Paks-2. VVER-1200 tak poprvé získal finální stavební povolení v zemi Evropské unie. Stavba bloků 5 a 6 na JE Paks-2 tak jde do aktivní fáze.

Tato zelená znamená, že VVER-1200 splňuje všechny maďarské a celoevropské bezpečnostní normy. Kupříkladu dostane P-2 moderní a plně automatické bezpečnostní systémy, dvojitý železobetonový kontejnment a „lapač taveniny“, pojistku pro zachycení radioaktivních materiálů v aktivní zóně pro případ těch největších, nejméně pravděpodobných nadprojektových havárií, na které běžné ochrany už nestačí.

Lapač aktivní zóny na Lenigradské JE-II. Zdroj: http://ist.my1.ru
Lapač aktivní zóny na Lenigradské JE-II. Zdroj: http://ist.my1.ru

„Projekt Paks-2 dnes vstupuje do aktivní fáze – vydání licence jen potvrzuje, že splňuje ty nejpřísnější evropské a maďarské bezpečnostní normy. Je zcela reálné, že v roce 2030 už bude mít Maďarsko dva nové energetické bloky a zcela si tak zajistí stabilní dodávky energie“, uvádí ministr pro zahraničí a zahraniční obchod Péter Szijjártó.

„Společně s maďarskými partnery jsme odvedli obrovský objem prací na přípravě dokumentace. Skutečnost, že nové bloky maďarské JE získaly stavební povolení, svědčí o vysoké důvěře k ruské technologii VVER-1200, která úspěšně prošla zkouškou časem a prokázala svou bezpečnost a spolehlivost. Jsme si jisti, že JE Paks-2 se stane garantem energetické bezpečnosti Maďarska a přiblíží evropské země k dosažení společných klimatických cílů“, míní generální ředitel Státní korporace Rosatom Alexej Lichačov.

„To, že státní jaderný úřad Maďarska (HAEA) vydal sérii hlavních povolení ke stavbě JE je důležitým krokem k přechodu našeho Projektu do stádia aktivní výstavby těchto dvou bloků, nejmodernějšího a nejbezpečnějšího typu, generace III+, na JE Paks-2, které zajistí Maďarsku stabilní a levnou elektřinu do konce tohoto století“, uvedl viceprezident Atomstrojexport, a.s., ředitel projektu na stavbu JE P-2 Alexander Merten. Na jaře měly stavbu P-2 ohrozit protiruské sankce, strany se však dohodly na pokračování. Nedávno se v Istanbulu setkali Péter Szijjártó a vedení Rosatomu včetně Alexeje Lichačova a setkání, zdá se, dopadlo nadmíru úspěšně.

Vizualizace Paks-2.
Vizualizace Paks-2.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..