Finská Fennovoima se chce soudit s Rusy kvůli projektu JE Hanhikivi-1

Finsko připravuje novou JE Hanhikivi-1. Tedy, připravovalo.
Finsko připravuje novou JE Hanhikivi-1. Tedy, připravovalo.

Společnost Fennovoima (Finsko) ve zprávě, kterou uveřejnila na svém webu, oznámila, že zahájí arbitrážní proces proti „několika strukturám Rosatomu“ v souvislosti s ukončením projektu na dostavbu JE Hanhikivi-1. Požadavky Fennovoima teď činí téměř 2 miliardy eur, uvádí webová stránka. Zároveň finská společnost přiznává, že očekává odvetné žaloby ze strany dceřiných společnosti Rosatomu. „Máme náznaky toho, že dceřiné struktury Rosatomu podají odvetné žaloby ke společnosti Fennovoima. Zatím žádný arbitrážní proces proti Fennovoimě v souvislosti s odstoupením od EPC-smlouvy zahájen nebyl“, uvádí web.

Připomeňme, že v květnu 2022 Fennovoima jednostranně odstoupila od smlouvy na stavbu JE Hanhikivi-1, kterou měla se společností RAOS Project (dceřiná firma Rosatomu, na kterou Fennovoima patrně poukazuje) a od smlouvy s TVEL (taktéž) na dodávky jaderného paliva. Společnost RAOS Project označila jednání Fennovoimy za zcela nepodložené a politicky motivované.

Konsorcium Fennovoima rozhodnutí zdůvodnilo velkými průtahy a údajnou neschopností firmy RAOS realizovat projekt. „V posledních letech výrazné prodlevy u dodavatele pokračovaly a dál narůstaly. Válka na Ukrajině zvyšuje rizika spojená s tímto projektem, čemuž RAOS Project nedokáže zabránit,“ uvedlo. Dodalo, že jeho spolupráce s firmou RAOS Project s okamžitou platností končí. Rosatom ve své odpovědi uvedl, že za velkou část uvedených prodlev mohla finská strana, především komunikace s úřady jaderného dozoru, a že nerozporuje rizika, nicméně dokáže ze své strany zajistit všechno včas. Pohrozil také právními kroky.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..