Jižní Korea a soutěž v Saúdské Arábii

APR-1400, s kterým jde Jižní Korea do světa.
APR-1400, s kterým jde Jižní Korea do světa.

Prezident Jižní Korey Yoon Suk-yeol chystá letos v listopadu jednání na nejvyšší úrovni s korunním princem Saúdské Arábie Muhammadem bin Sálmanem. Podle listu BusinessKorea by se hlavním tématem rokování měla stát jaderná energetika. Jižní Korea hodlá exportovat přinejmenším 10 jaderných bloků do roku 2030 a Saúdská Arábie patří mezi potenciální zájemce o jihokorejské jaderné technologie. BusinessKorea připomíná, že v květnu 2022 Saúdská Arábie poslala Číně, Rusku, Francii a Jižní Korey pozvání do výběrového řízení na stavbu dvou jaderných bloků, každý o výkonu 1,4 GW (el.). Dle názoru odborníků mají výraznou výhodu v takové soutěži Jižní Korea a Rusko, protože cena francouzské nabídky bude pravděpodobně příliš vysoká a ČLR nemá zkušenosti se stavbou jaderných elektráren v poušti.

Představitelé Saúdské Arábie již mnohokrát prohlašovali, že hodlají zemi vést nejen k ropným, ale i jaderným zítřkům. Zdroj: Aciers.free.fr
Představitelé Saúdské Arábie již mnohokrát prohlašovali, že hodlají zemi vést nejen k ropným, ale i jaderným zítřkům. Zdroj: Aciers.free.fr

Pro Jižní Koreu to největší riziko spočívá v tom, že Saúdská Arábie nepodepsala s Mezinárodní agenturou pro jadernou energii (MAAE) smlouvu o zárukách, týkajících se nešíření jaderných zbraní. Saúdové s agenturou spolupracují, avšak pouze na základě protokolu o malých množstvích (SQP), který uplatňují země, jež neprovozují žádné jaderné aktivity, nebo je provozují v minimálním rozsahu.

Kde vězí problém? Za oceánem: bez těchto záruk a příslušné smlouvy je dost dobře možné, že návrh a nabídku Jihokorejců tak či onak zablokují Spojené státy. Mají k tomu kvalitní záminku: reaktor APR-1400, který Jihokorejci nabízejí i v ČR, vznikl na základě technologií společnosti Westinghouse a nad jeho licenční čistotou se vznáší tučný otazník. Pokud tento otazník Američané nastolí, bude Jižní Korea potřebovat schválení pro vývoz APR-1400 – což pak Američané mohou podmínit požadavky na Saúdskou Arábii ohledně záruk o nešíření jaderných zbraní, které budou pro Saúdy nepřijatelné. Experti, kterých se BusinessKorea zeptala na názor, míní, že pro vítězství v saúdském tendru bude spolupráce se Spojenými státy pro Jihokorejce nutná.

Chung Bum-jin, profesor jaderného inženýrství na univerzitě Kyong Hee v Soulu, míní, že z geopolitického hlediska nastal teď pro Jihokorejce v saúdském tendru ten nejlepší moment, protože případné vítězství Rosatomu v tomto řízení by pro Spojené státy bylo „velmi nežádoucím výsledkem“.

Tak kdo nakonec ty věže postaví?
Tak kdo nakonec ty věže postaví?

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..