Se žalobami na Hanhikivi-1 předstihli Rusové

Hanhikivi-1 podle Rosatomu.
Hanhikivi-1 podle Rosatomu.

Rosatom podal 6 žalob celkem za 3 miliardy USD kvůli zrušené smlouvě na stavbu JE Hanhikivi-1 ve Finsku. Společnost to oznámila přes Telegram-kanál „Strana Rosatom“ (Země Rosatom). Předběhli tak Finy – nedávno finská společnost Fennovoima, původně zákazník, oznámila, že proti „dceřiným strukturám Rosatomu“ zahájí arbitráže ve stejné věci. Výše požadavků činí přibližně €2 mld.

Připomeňme si základní akta finsko-ruského dramatu. Povolení k výstavbě nová JE získala v roce 2010, po několika odkladech, například změnách klíčových subdodavatelů, naplánovaly obě strany konečný harmonogram: zahájení výstavby v roce 2023, konec v roce 2028 (což, mimochodem, je jen o 4 roky později, než 2028, plánovaný v roce 2010 – za těchto podmínek to lze považovat za úspěch, viz Olkiluoto). Čekaly letos na stavební povolení, avšak Fennovoima smlouvu zrušila ještě před jeho udělením kvůli „rizikům, vyplývajícím z války na Ukrajině“ a „zdržením“ (volná citace, více na odkazech výše).

Olkiluoto 3 zvenku. Věci se dějí uvnitř!
Olkiluoto 3 zvenku. Věci se dějí uvnitř!

Rosatom ve svých vyjádřeních námitky Finů zcela neodmítl, trvá však na tom, že lví podíl na zdrženích s Hanhikivi-1 má finská strana (jmenovitě zdlouhavá komunikace mezi finským zákazníkem a finským STUK, úřadem pro jaderný dozor) a že vše potřebné dokáže zajistit včas nebo s minimálním zpožděném i za současné situace (např. přesměrovat část výroby mimo ohrožené ukrajinské závody). Jinými slovy, námitky jsou neopodstatněné a za práce, které už odvedl, chce kompenzaci.

Stojí za zmínku, že ačkoliv se o Rosatomu v souvislosti s Hanhikivi-1 mluví nejvíc (oprávněně, jde o dodavatele technologie), na projektu se měly podílet třeba Framatome a Siemens (turbíny, parní generátory). Za další zmínku stojí, že ruská strana nebyla připuštěna k jednáním o odstoupení od smlouvy, ačkoliv Rosatom přes svou finskou dceru RAOS Project vlastní 34% akcií Hanhikivi.

Stavba JE Hanhikivi, Rosatom vede přípravné práce. Zdroj: Rosatom
Stavba JE Hanhikivi, Rosatom vede přípravné práce. Zdroj: Rosatom

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..