ČLR staví bloky a pouští jaderné teplo do domácností

„První beton“ jaderného ostrova byl zalit na staveništi 3. bloku JE Haiyang v Číně, oznámil Šanghajský vědecko-výzkumný a projektový ústav jaderného inženýrství (SNERDI). Znamená to oficiální zahájení výstavby 1. ze 2 reaktorů CAP-1000, naplánovaných jako druhá série této jaderné elektrárny v čínské provincii Shandong.

„Stavba základové desky jaderného ostrova na 3. jednotce JE Haiyang začala v 9:17 ráno 7. července a byla dokončena ve 14:16 9. července“, oznámil SNERDI. „Trvalo to 53 hodin a celkem bylo zalito 5488 metrů krychlových betonu“.

Základy Haiyang 3, foto: SNERDI
Základy Haiyang 3, foto: SNERDI

Stavbu dvou nových energetických jednotek CAP-1000 na každé z JE Sanmen, Haiyang a Lufeng schválila Státní rada ČLR 20. dubna letošního roku. Zelenou dostaly bloky 3 a 4 JE Sanmen, 3 a 4 JE Haiyang a 5 a 6 JE Lufeng. Na elektrárnách Sanmen a Haiyang už funguje po dvou blocích AP1000 společnosti Westinghouse, pro druhé série (bloky 3 a 4) na obou elektrárnách schválily úřady stavbu 2 a 2 bloků CAP1000, čínské verze AP1000.

JE Sanmen s reaktory AP1000.
JE Sanmen s reaktory AP1000.

V květnu Čínská národní jaderná korporace (CNNC) podepsala smlouvy na stavbu jaderných ostrovů a montážní práce pro naplánované druhé řady JE Sanmen a Haiyang. Čínská stavební firma China Nuclear Industry 22 Construction Company získala smlouvy na stavbu jaderných ostrovů pro 2. sérii JE Sanmen, čínská stavební firma China Nuclear Industry 24 Construction Company pak bude zodpovídat za stavbu jaderných ostrovů druhé řady JE Haiyang. Mezitím Pátá stavební společnost jaderného průmyslu ČLR (CNI5) získala smlouvu na montáže vybavení pro jaderné ostrovy na všech těchto 4 blocích.

28. června byl zalit první beton pro jaderný ostrov 3. jednotky JE Sanmen. První energoblok JE Haiyang zahájil svůj komerční provoz v říjnu 2018, druhý v lednu. Spolu budou bloky 1 a 2 dodávat do sítě přibližně 20 TWh elektřiny ročně, což stačí pokrýt třetinu spotřeby všech domácností v provincii Shandong.

Vizualizace JE Haiyang.
Vizualizace JE Haiyang.

Expanze dálkového centralizovaného teplárenství na JE Haiyang

Počínaje zářím 2020 Shandongská jaderně-energetická společnost (dceřiná firma Státní energetické investiční korporace SPIC a majitel elektrárny Haiyang) ve spolupráci s místní teplárenskou firmou Fengyuan Thermal Power provedla zkušební zprovoznění všech tratí tepelné sítě. Koncem října proběhla zkouška s využitím páry ze dvou reaktorů AP1000 z JE Haiyang. 12. listopadu pak začal zkušební nízkoteplotní provoz celé tepelné sítě. Skončil 15. listopadu a celý systém zahájil průmyslový provoz.

Tento systém, který společnost zavádí, odebírá neradioaktivní páru ze druhého obvodu na dvou blocích této JE, které pak přes několikastupňový tepelný výměník postupují do tepelného výměníku na staveništi. Poté toto teplo přechází do stanice na tepelnou výměnu za hranicemi areálu, která patří společnosti Fengyuan Thermal Power, odkud pak zahřátá voda postupuje potrubím městského systému vytápění ke spotřebitelům.

SPIC také oznámil, že právě na této JE začíná meziregionální projekt na zásobování teplem s použitím jaderné energie na velké vzdálenosti o výkonu 900 MW. Společnost uvádí, že to bude „největší na světě projekt na vytápěcí s využitím extrakční páry“.

Projekt předpokládá stavbu sítě potrubí pro předávání tepla o celkové délce okolo 120 kilometrů, vytápěná plocha by měla přesáhnout 30 milionů m2 a pokrýt potřeby tepla pro asi 1 milion lidí na poloostrovu Jiaodong. Projekt by měl být dokončen a uveden do provozu v roce 2023.

SPIC prohlašuje, že tato tepelná síť dokáže nahradit až 900 000 tun roční spotřeby uhlí a zkrátit emise CO2 o 1,65 milionů tun ročně. „Po dokončení dalších projektů dosáhne finální tepelný výkon JE Haiyang 200 milionů metrů čtverečních, což znamená novou úspěšnou demonstraci velkoplošného, dálkového a meziregionálního bezemisního zásobování teplem z čínských jaderných elektráren a umožní významně snížit emise CO2 v ČLR“, uvádí SPIC.

Další obrázek ze stavby JEHY.
Další obrázek ze stavby JEHY.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..