Není jasné, kdo vlastně odpovídá za dění na pozemku pro Sizewell C

Sizewell C v plánech EDF.
Sizewell C v plánech EDF.

Jaderný regulační úřad Spojeného království (ONR) má před sebou dvě poslední otázky před vydáním licence na pozemek, který by se měl pak stát staveništěm pro JE Sizewell C.

První otázka se týká toho, komu vlastně v tuto chvíli patří pozemek, určený pro stavbu elektrárny. Druhá otázka se týká stávající dohody mezi akcionáři elektrárny, plánované k výstavbě. Žádost o schválení pozemku podala k ONR společnost NNB Generation Company (SZC) Limited v červnu 2020. Žadatel musí podle předpisů disponovat „plnými právy na přístup a kontrolu“ nad celou parcelou. Zatím ta práva společnost nemá a musí je získat, než dostane licenci.

Druhá, poslední, otázka souvisí s tím, že podle stávajících dohod zodpovědnost za klíčovými otázkami jaderné a fyzické bezpečnosti elektrárny a kontrolu nad děním na pozemku má společnost NNB Holding Company (SZC) Ltd., nikoliv žadatel.

„Jelikož držitel licence musí mít možnost provádět efektivní každodenní kontrolu nad všemi aktivitami na licencovaném pozemku, je důležité mít naprostou jasnost v tom, jakým způsobem mohou být tyto kontroly realizovány“, trvají na svém regulační úřady.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..