Rusko zkouší vlastní výrobu vodíku – zatím demonstračně

Tak má vypadat demonstrační jednotka na výrobu vodíku na Kolské JE.
Tak má vypadat demonstrační jednotka na výrobu vodíku na Kolské JE.

Demonstrační zkušební komplex na výrobu plynného H2 na Kolské JE plánují Rusové spustit v roce 2025. V pondělí to novinářům oznámil ředitel této elektrárny Vasilij Omelčuk. „Právě teď se nacházíme v aktivní fázi projektování a ve fázi budování inovativních moderních elektrolyzérů, které nám umožní získat kvalitní vodík. Plánujeme, že příští rok dokončíme projektování a v roce 2025 /předpokládáme/ – že bude úplně spuštěn“, řekl.

Omelčuk dodal, že podle projektu má toto zařízení vyrábět 200 krychlových metrů H2 za hodinu, tedy asi 150 tun ročně, a a skladovat vodík budou v bombách pod tlakem 400 atmosfér. „To, že vodík je energetickou surovinou, asi zpochybní málokdo. Naším úkolem je naučit se jej vyrábět ekonomicky výhodným způsobem a naučit se s ním zacházet. Tedy – musíme jej vyrobit, stlačit, naučit se jej skladovat, vyrábět speciální bomby a sklady vhodné právě pro něj, pak část z něj plánujeme zkapalňovat (…).“, uvedl ředitel JE.

Rosatom plánuje spuštění čtyř obdobných pilotních projektů a plán zatím je, že je rozeběhne v Kalinigradském, Murmanském a Sachalinském kraji. Komplex na Kolské JE měl být podle dosavadních zpráv původně spuštěn dříve, příští rok. Zájemci o dovoz z Ruska se údajně už objevili. V Evropě chce tomuto oboru dominovat Francie.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..