Rusko zkouší vlastní výrobu vodíku – zatím demonstračně

Demonstrační zkušební komplex na výrobu plynného H2 na Kolské JE plánují Rusové spustit v roce 2025. V pondělí to novinářům oznámil ředitel této elektrárny Vasilij Omelčuk. „Právě teď se nacházíme v aktivní fázi projektování a ve fázi budování inovativních moderních elektrolyzérů, které nám umožní získat kvalitní vodík. Plánujeme, že příští rok dokončíme projektování a v roce 2025 /předpokládáme/ – že bude úplně spuštěn“, řekl.
Omelčuk dodal, že podle projektu má toto zařízení vyrábět 200 krychlových metrů H2 za hodinu, tedy asi 150 tun ročně, a a skladovat vodík budou v bombách pod tlakem 400 atmosfér. „To, že vodík je energetickou surovinou, asi zpochybní málokdo. Naším úkolem je naučit se jej vyrábět ekonomicky výhodným způsobem a naučit se s ním zacházet. Tedy – musíme jej vyrobit, stlačit, naučit se jej skladovat, vyrábět speciální bomby a sklady vhodné právě pro něj, pak část z něj plánujeme zkapalňovat (…).“, uvedl ředitel JE.
Rosatom plánuje spuštění čtyř obdobných pilotních projektů a plán zatím je, že je rozeběhne v Kalinigradském, Murmanském a Sachalinském kraji. Komplex na Kolské JE měl být podle dosavadních zpráv původně spuštěn dříve, příští rok. Zájemci o dovoz z Ruska se údajně už objevili. V Evropě chce tomuto oboru dominovat Francie.
Zdroj: Atomic-energy.ru