Orano se bojí, že přijde o obohacený uran kvůli sankcím a protisankcím na Rusko

Georges Besse, uvnitř závodu Orano. Zdroj: World Nuclear News
Georges Besse, uvnitř závodu Orano. Zdroj: World Nuclear News

Francouzská skupina Orano zvažuje možnost, že rozšíří své separační kapacity v továrně Georges Besse II. V rozhovoru pro list Le Dauphine to prohlásil šéf Orano Tricastin François Lurin. Centrifugový závod Georges Besse II dosáhl projektového výkonu 7,5 mln. EPP/rok v roce 2016 a od té doby francouzská skupina nikdy vážně nepřemýšlela o jeho rozšíření kvůli nízkým tržním cenám na obohacovací služby.

Teď se podle francouzských manažerů situace výrazně změnila. Provozovatelé jaderných objektů z řady západních zemí velmi znepokojuje možnost, že dojde na zákaz obohaceného uranového koncentrátu (OUK) z Ruska, ať už bude nařízen v důsledku sankcí nebo protisankcí. Pokud k takovému zákazu skutečně dojde, úkol vyplnit mezeru na trhu v dodávkách obohaceného uranu padne na dvě evropské společnosti: Orano a URENCO, a neobejdou se pak bez rozšíření svých výrobních kapacit.

Obohacovací závod Georges Besse 2.
Obohacovací závod Georges Besse 2.

První komentáře k prohlášení hlavního manažera Orano Tricastin však vyznívají spíše skepticky, především upozorňují na to, že i při tom nejlepším vývoji situace potrvá rozšiřování kapacit tři, spíš čtyři roky. Nějakou dobu si provozovatelé vystačí s vlastními zásobami, ale ty jim zjevně nevystačí na celou dobu rozšiřování výroby a tato skutečnost minimálně vyprovokuje prudký růst cen OUK, což znamená finanční těžkosti pro západní JE.

Je také nutné říci, že v případě rozšiřování vlastních výrob bude nutné navýšit nejen kapacity na separaci, ale také na konverzi, neboť evropské konverzní kapacity jedou teď na hranicích svých možností. Bez jejich rekonstrukce bude závodům na obohacování chybět U3O8.

Konverzní závod Philippe.
Konverzní závod Philippe.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..