Začalo vyřazování jednoho z největších RBMK v Rusku

Velký grafitový reaktor RBMK na staré jaderné elektrárně Kursk, nyní nastává čas pro výstavbu o generaci a půl modernějšího zařízení. Zdroj: English-Russia
Velký grafitový reaktor RBMK na staré jaderné elektrárně Kursk, nyní nastává čas pro výstavbu o generaci a půl modernějšího zařízení. Zdroj: English-Russia

Odborníci z Kurské JE přistoupili k první etapě vyřazování 1. bloku s reaktorem RBMK: vykládají palivové články. První série bude mít 300 kazet. Ředitel Kurské JE Alexandr Uvakin k tomu poznamenal:

„Je to plánovaná operace. Připravovali jsme se na ni od 19. prosince 2021, když jsme odstavili 1. blok a uvedli ho do režimu „bez generace“. Za tu dobu jsme dostatečně snížili zbytkový tepelný výkon reaktoru. Všechny operace provádíme v běžném režimu. Stroj pro nakládání a vykládání paliva vytahuje kazety a přesouvá je do chladicího bazénu. Naším cílem je teď vyndat a přesunout pryč z bloku jaderné palivo. Pak začneme demontovat jednotlivá zařízení“.

Pracovníci elektrárny vykládají palivové články do bazénu vyhořelého paliva u reaktoru. Poté část PČ přijde do skladu na elektrárně a další část, které odborníci říkají „nedohořelé“, poputuje k dohořívání v reaktorech na 3. a 4. blocích Kurské JE, které stále fungují. Díky dodatečnému dohořívání může elektrárna ušetřit na nákupu čerstvých palivových článků a na zpracování těch úplně vyhořelých.

Zatím plánuje vedení elektrárny, že do konce roku 2023 vytáhne z reaktoru všech 1646 palivových článků. Připomeňme, že 1. energetický blok RBMK-1000 byl odstaven 19. prosince 2021 po 45 letech efektivního a řádného provozu. Teď na něm probíhají plánované přípravy k trvalé odstávce. Ruský jaderný portál Atominfo.ru uvádí, že podle technický parametrů by blok mohl jet dál, ovšem předčasnou odstávku si veřejnost vynutila právě na základě té skutečnosti, že je „černobylského“ grafitového typu RBMK.

Reaktorový sál elektrárny s RBMK-systémem. Tyto reaktory byly prvním sovětským projektem, který pochopitelně po Černobylu skončil (několik těchto reaktorů je v Rusku stále v provozu, žádné nové však země nestaví - používá vodní systém VVER). Stojí za zmínku, že Nikolaj Dolležal, hlavní konstruktér RBMK-reaktorů a jedna z legend sovětské energetiky, je až do konce svého dlouhého (99 let) života považoval za konstrukčně zcela bezpečné, respektive splňující všechny nutné standardy.
Reaktorový sál elektrárny s RBMK systémem. Tyto reaktory byly prvním sovětským projektem, který pochopitelně po Černobylu skončil (několik těchto reaktorů je v Rusku stále v provozu, žádné nové však země nestaví – používá vodní systém VVER). Stojí za zmínku, že Nikolaj Dolležal, hlavní konstruktér RBMK reaktorů a jedna z legend sovětské energetiky, je až do konce svého dlouhého (99 let) života považoval za konstrukčně zcela bezpečné, respektive splňující všechny nutné standardy.

Náhradou za odstavované kapacity mají posloužit právě stavěné energobloky 1 a 2 Kurské JE-2 generace III+, budované podle projektu VVER-TOI (vodo-vodní energetický reaktor typový optimalizovaný informatizovaný). Mají mnohem lepší technické a provozní ukazatele oproti předchozím typům. Projektová provozní doba hlavního vybavení elektráren se zvýšila dvojnásobně, činí 60 let, a výkon jednoho bloku vzrostl na 1255 MW, což je o 25% víc ve srovnání s energetickými jednotkami na stávající Kurské JE-1.

Letecký pohled na JE Kurská II.
Letecký pohled na JE Kurská II.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..