Maďarsko dál kráčí jadernou cestou, Paks 1 i 2 pokračují

JE Paks-1.
JE Paks-1.

Maďarská vláda zvažuje možnost, že prodlouží do roku 2031 práci JE Paks, postavené podle sovětské technologie v 80. letech minulého století. Oznámil to maďarský portál index.hu s odkazem na ministra technologií a průmyslu Lászla Palkovicse. „V souvislosti s naší snahou o ustanovení energetické nezávislosti a snížení spotřebitelských cen naše země nezbytně potřebuje jadernou energii, proto 11. července představíme v parlamentu návrh na prodloužení provozu JE Paks do roku 2031“, uvedl Palkovics ve svém vystoupení v programu Inforadio Arena.

Podle index.hu ministr dodává, že nevidí žádné významné důvody přestat investovat a stavět dva další bloky. V úterý maďarský ministr zahraničí a zahraničního obchodu Pétér Szijjártó prohlásil, že tento týden očekávají všechny zúčastněné strany další důležitý krok v licencování tohoto projektu. Měl to projednat v pátek na setkání s šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem v Istanbulu, podle stávajících vyjádření byl výsledek pozitivní.

Pro zachování výkonu i po odstávce starých bloků mají na 2. řadě stát reaktory VVER-1200 verze V491, kterou vypracoval projekční ústav Atomprojekt z Petrohradu. Tyto bloky patří do generace III+ a mají projektovou dobu provozu v délce 60 let. Splňují mezinárodní normy platící v oblasti jaderné bezpečnosti a jejich technická řešení konkurují ostatním hráčům na trhu.

Vizualizace Paks-2.
Vizualizace nových bloků.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..