Írán - šéf úřadu pro jadernou energii Mohammad Eslámí. Zdroj: Science.org
Írán – šéf úřadu pro jadernou energii Mohammad Eslámí. Zdroj: Science.org

Islámská republika Írán se chystá zařadit mezi jaderné dodavatele

Islámská republika Írán zahájila práce na vývoji první, zcela domácí jaderné elektrárny o výkonu 360 MW. V sobotu to prohlásil šéf Organizace pro jadernou energii Íránu (OJEI), zástupce prezidenta země Mohammad Eslámí. „Letos jsme začali jiný projekt na vytvoření čistě íránské JE o výkonu 360 MW“, cituje agentura ISNA. Podle slov šéfa OJEI „…jsme dříve předpokládali, že tuto elektrárnu postavíme za pomocí jiných zemí.“ „Avšak tento přístup jsme přehodnotili a vytyčili jsme si cíl vybudovat čistě íránskou JE, aby naše země vstoupila mezi ty, které disponují takovým výrobním odvětvím“, dodal.

Írán točí uran: dřívější šéf jaderného programu Alí Akbar Sálehí a prezident Hasan Rúhání obdivují nové obohacovací centrifugy.
Írán točí uran: dřívější šéf jaderného programu Alí Akbar Sálehí a prezident Hasan Rúhání obdivují nové obohacovací centrifugy.

V tuto chvíli jedinou JE, kterou země provozuje, je první řada JE Búšehr (1 blok), kterou začal stavět Siemens za šáhova režimu, ten pak po Islámské revoluci ze země odešel a dokončil ji před lety ruský Rosatom (dohody byly uzavřeny v 90. letech – tentokrát po kapitalistické revoluci v Rusku). Rosatom právě začíná stavět druhou řadu této elektrárny (2. a 3. blok) o sumárním výkonu 2 100 MW. 10. listopadu 2019 začaly práce na betonáži v rámci stavby jednotky 2, v roce 2017 stavba jednotky 1, příslušné dohody zástupci obou zemí podepsali v roce 2017.

Podle smlouvy o výstavbě Buúšehr II, podepsané v listopadu 2014, Rusko postaví v blízkosti provozovaného bloku dva nové reaktory o celkovém instalovaném výkonu 2100 MW elektrických. Jedná se o modifikované reaktory VVER-1000, které díky svým inovovaným technologiím spadají do kategorie reaktorů generace III a splňují nejpřísnější bezpečnostní požadavky, stanovené po nehodě ve Fukušimě. Slavnostní pokládání základního kamene a příprava pro pozemní práce proběhla již v září 2016. Zahájení pozemních prací je také začátkem nové etapy výstavby elektrárny.

Zdroj: Atomic-energy.ru

Pokládání základních kamenů na JE Búšehr 2 a 3.
Pokládání základních kamenů na JE Búšehr 2 a 3.
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..