Podle Holtec je nový projekt jednoduchý, účinný a na „mnoho let“

Floridská společnost Holtec začátkem července ohlásila, že vyvíjí vlastní projekt na systém skladování energie. Na rozdíl od konkurenčních návrhů systém od Holtec pracuje v autonomním režimu, nemá vazby na konkrétní energoblok.

Svůj systém pojmenovala HI-HEAT, jejím účelem je vytvoření systému centrálního zásobování teplem (District Heater System). Společnost Holtec ji představuje jako náhradu za plynové elektrárny, které „významně přispívají ekologické kontaminaci“. Společnost také uvedla, že hodlá HI-HEAT vyvážet, přičemž mezi potenciálními zákazníky vyzdvihla „východoevropské demokracie, které zoufale závisí na plynu v zimních měsících“.

Zatím probíhá vývoj několika variant, které se liší objemem ukládané energie. Kupříkladu „HI-HEAT 100“ dokáže uskladnit až 100 milionů britských tepelných jednotek (29,3 MW·h), které lze kdykoliv podat jako páru do vytápěcích systémů a zadat příslušný výdej.

Technické detaily o návrhu systému HI-HEAT zatím společnost uvádí jen velmi spoře. Víme, že obsahuje dva hlavní moduly: skladovací modul (preservator) a parní komoru (steam chest). Skladovací modul se nabíjí ze sítě v obdobích nízké spotřeby a nadvýroby elektřiny, přičemž elektrárna („preferované jsou jaderné, slunečné a větrné“) může vyrábět „stovky mil“ od systému HI-HEAT.

Ukládání energie podle Holtec: vlevo skladovací modul, vpravo parní komora.
Ukládání energie podle Holtec: vlevo skladovací modul, vpravo parní komora.

Skladovací modul dokáže v čekacím režimu skladovat uloženou energii se ztrátou 8% měsíčně. Parní komora představuje menší oproti skladovacímu modulu izolovanou nádobu, která slouží jako mezizásobník, nutný pro stabilizaci systémů na výdej páry.

Vnitřek HI-HEAT nemá žádné pohyblivé součástky ani komponenty, které by omezily jeho životnost, proto Holtec sebejistě mluví o „mnoha, mnoha desetiletích“ nepřetržitého provozu. Při odstavení a recyklaci HI-HEAT nemají vznikat žádné nebezpečné materiály, vyžadující zvláštní zacházení. Výroba HI-HEAT může být lokalizována materiálově až na 90%, uvádí společnost. Přestože HI-HEAT dokáže fungovat nezávisle na elektrárně (potřebuje jen dobíjet), Holtec si nenechala ujít možnost zmínit vlastní projekt na malý modulární reaktor SMR-160 coby vhodném zdroji energie pro nabíjení HI-HEAT.

SMR-160 na papíře.
SMR-160 na papíře.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..