Egypt dal zelenou stavbě JE El Dabaa

El Dabaa ve vizualizaci.
El Dabaa ve vizualizaci.

Úřad pro jadernou a radiologickou regulaci Egypta vydal 29. června 2022 povolení ke stavbě 1. bloku JE El Dabaa. „Obdrželi jsme dnes povolení ke stavbě 1. bloku první egyptské jaderné elektrárny a zlatými písmeny tak vepsali do dějin vstup Egypta do řad zemí, které budují vlastní jaderné elektrárny po více než 70 letech čekání na splnění dlouho očekávaného jaderného snu“, prohlásil předseda Úřadu pro jaderné elektrárny Amged El-Wakeel.

Vydání stavebního povolení, vedle zajištění plně připravené základové jámy, je hlavní podmínkou pro to, aby strany mohly přejít ke hlavní fázi výstavby. Dokumentaci od Rosatomu k žádosti o stavební povolení získaly egyptské úřady vloni.

El Dabaa je první egyptskou jadernou elektrárnou a bude postavena ve městě El Dabaa v provincii Matrouh na pobřeží Středozemního moře zhruba 300 kilometrů severozápadně od Káhiry. Budou ji tvořit čtyři bloky VVER-1200 o celkovém výkonu 4800 MWe. Jde o moderní technologii, která má reference a úspěšně pracuje. V Rusku jsou provozovány čtyři bloky: dva v Novovoroněžské a dva v Leningradské jaderné elektrárně. Další blok byl před lety uveden do komerčního provozu na Běloruské jaderné elektrárně. Podobné bloky bude Rosatom stavět i v Maďarsku a měl je stavět ve Finsku.

Jiná vizualizace, tentokrát od korejské KHNP, která má na stavbě spolupracovat.
Jiná vizualizace, tentokrát od korejské KHNP, která má na stavbě spolupracovat.

Výstavba egyptské jaderné elektrárny probíhá podle balíku smluv, které vstoupily v platnost v prosinci 2017. Podle nich Rosatom tuto elektrárnu nejen postaví, ale po celou dobu životnosti pro ni bude dodávat jaderné palivo, bude pomáhat s výcvikem personálu a po dobu 10 let bude elektrárnu udržovat. V rámci dodatečné dohody Rosatom postaví v Egyptě sklad použitého jaderného paliva a dodá do něj obalové soubory na použité kazety.

Tak tady to je.
Tak tady to je.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..