Začala stavba první JE v Egyptě, JE El Dabaa

El Dabaa: takhle to má vypadat.
El Dabaa: takhle to má vypadat.

Rusko-egyptská delegace v čele s generálním ředitelem Rosatomu Alexejem Lichačovem a ministrem pro elektřinu a obnovitelnou energetiku Egypta Muhammadem Šákerem El-Markábím navštívila staveniště JE El Dabaa, první svého druhu v zemi a jedné z prvních na Blízkém Východě. Šéf Rosatomu a ministr odstartovali práce na zalévání prvního betonu do základové desky bloku 1. Delegace se povedla: za egyptskou stranu se jí zúčastnili předseda Úřadu pro jaderné elektrárny Egypta (NPPA) Amged El-Wakeel, předseda Úřadu pro jadernou a radiační kontrolu Egypta Sami Atallah, guvernér provincie Matrúh, kde má stát elektrárna, Khaled Shuaib a projektové týmy Rosatomu a NPPA.

29. června Úřad pro jadernou a radiologickou regulaci Egypta vydal povolení ke stavbě 1. bloku JE El Dabaa a zalévání prvního betonu mohlo začít.

Tak se zaléval beton. El Dabaa, Egypt.
Tak se zaléval beton. El Dabaa, Egypt.

Alexej Lichačov ve svém komentáři zdůraznil, že tato událost má velký význam pro obě strany jak z té praktické, tak z té symbolické stránky:

„Začátek výstavby první jednotky JE El Dabaa znamená vstup Egypta do mírového jaderného klubu. Rosatom postaví v Egyptské arabské republice ty nejmodernější energobloky podle projektu VVER-1200. Nastřádali jsme už hodně zkušeností se stavbou a provozem jaderných elektráren s reaktory tohoto typu jak v Rusku, tak v zahraničí. Stavba vlastní jaderné elektrárny umožní Egyptu pokročit na mnohem vyšší úroveň rozvoje technologií, průmyslu a vzdělání. Bude to největší projekt v rusko-egyptské spolupráci od dob stavby Asuánské přehrady. Egyptský národ více než půlstoletí snil o vlastní jaderné energetice a pro Rosatom je velkou ctí tento sen uskutečnit“.

Delegace u ceremoniálu, Alexej Lichačov druhý zprava.
Delegace u ceremoniálu, Alexej Lichačov druhý zprava.

Předseda NPPA Amged El-Wakeel ve své zdravici pro účastníky ceremoniálu zdůraznil:

„Tento den by se neuskutečnil bez rozhodnutí prezidenta Egyptské arabské republiky Abda al-Fattáha as-Sísího spustit egyptský jaderný projekt. Všechny státní úřady teď nasazují veškeré síly pro dosažení našeho společného cíle a velmi dobře chápou, že egyptský jaderný program je součástí strategie na celkový, společný rozvoj naší republiky“. Stojí za zmínku, že hlavní přípravné práce probíhaly za anticovidových restrikcí, které je zbrzdily, ale nezastavily.

Delegace El Dabaa.
Delegace El Dabaa.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..