Už je jisté, že francouzský stát chce EDF

Sizewell C v plánech EDF, jeden z nových projektů, co potřebuje peníze..
Sizewell C v plánech EDF, jeden z nových projektů, co potřebuje peníze..

Nová francouzská vláda potvrdila, že hodlá naplnit plány prezidenta Emmanuela Macrona na úplné znárodnění společnosti EDF. Téměř otevřeně to řekla francouzská premiérka Elisabeth Borne 6. července 2022. Prohlášení madame Borneové potvrdili také zástupci samotné společnosti: „Dozorčí rada obdržela oznámení o tom, že stát chce získat do svých rukou 100% kapitálu EDF a poskytne všechnu potřebnou podporu pro realizaci tohoto záměru v plné shodě s podmínkami státu a zájmy všech zainteresovaných stran“. Ke dni 30. června 2022 francouzskému státu patřilo 84,08% akcií společnosti. Zbytek patřil různým korporátním a individuálním akcionářům a zaměstnancům společnosti (ti dohromady vlastnili 1,08% akcií).

Úplné znárodnění EDF je považováno za první etapu širšího plánu na úplnou restrukturalizaci celého odvětví, kterýžto plán je znám pod názvem „Projet Hercule“ („Projekt Hérakles“) a předpokládá rozdělení firmy na dvě nebo tři menší. Ta část, která by se podle plánů měla soustředit na OZE, by mohla být v budoucnu znova privatizována.

Zda rozdělení skutečně nastane, je zatím těžké říct, navíc nová vláda se zatím, nevíme proč, zdržuje přímých zmínek o projektu Hercule (možná nechce konflikt s odbory). Avšak znárodnění, které je už téměř jisté a které případnému rozdělení bude předcházet, by mělo společnosti pomoci z velmi těžké finanční situace skrz injekce ze státního rozpočtu. Pro ni je to velmi důležité, obzvlášť pokud skutečně začne, jak dříve slibovala, stavět ve Francii nové jaderné bloky.

Další novinka posledních dnů, týkající se EDF: bude mít nového prezidenta, už hledají náhradu za Jeana-Bernarda Levyho. Formálním důvodem je věk, 18. 3. 2023 bude Levymu 68 let, což je nejvyšší povolená hranice pro prezidenta této firmy, avšak možná opustí svůj post předčasně, protože vláda chce nového šéfa, který „bude schopen rychle realizovat strategické a průmyslové projekty“ v jaderné energetice.

Předseda EDF Jean-Bernard Lévy.
Předseda EDF Jean-Bernard Lévy.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..