V Saúdské Arábii běží spor o licenční čistotu APR-1400

APR-1400 na papíře.
APR-1400 na papíře.

Podle ruských a anglických zdrojů v Saúdské Arábii už několik let běží jednání a neveřejná soutěž o dodavatele pro první velkou jadernou elektrárnu v zemi. Království už několikrát deklarovalo, že hodlá diverzifikovat své zdroje a stavět solární a jaderné kapacity. Soutěže o první velkou elektrárnu se účastní korejská KEPCO, francouzská EdF, ruský Rosatom, čínská CNNC a americký Westinghouse, každý se svým aktuálním projektem o výkonu 1200-1600 MW, tedy obdobná sestava soutěžících, jako se předběžně ucházela o stavbu nových bloků Temelína a Dukovan před vyloučením Rosatomu a CNNC.

Jedním z favoritů je právě KEPCO se svými partnery a reaktorem APR-1400 (nebo APR-1400+ – viz dále). APR-1400 zatím měl štěstí: nové bloky staví Korejci doma a úspěšně spustili první JE v arabském světě, Barakah ve Spojených arabských emirátech. V Saúdské Arábii běží letitý konflikt o licenční čistotu korejských reaktorů, který může propuknout i v České republice. Podívejme se na podstatu věci.

Ruský VVER-1200 v Bělorusku, Ostrověcká jaderná elektrárna.
Ruský VVER-1200 v Bělorusku, Ostrověcká jaderná elektrárna.

Základem pro APR-1400 posloužily americké systémy (více o tom zde) a dodnes si americké firmy drží licence na řadu prvků a řešení, která Korejci používají, případně je Američané pro korejské projekty přímo vyrábějí coby subdodavatelé (podobně jako například Škoda JS pro Rosatom a obráceně). Stojí za zmínku, že APR-1400 byla první neamerickou jadernou technologií, kterou certifikoval Výbor pro jadernou regulaci USA (NRC). V řadě tendrů, například ve Spojených arabských emirátech, vznikly konflikty, když americké firmy osočily Korejce z toho, že jejich projekt není licenčně čistý. Korejci proto už před lety začali pracovat na reaktoru APR-1400+ s vylepšenými parametry a vyloučením či náhradou prvků, které vyžadují souhlas USA pro export. „+“ v názvu znamená, že patří ke generaci III+.

V případě JE Barakah ve Spojených arabských emirátech obě strany vyrazily po přátelské stezce a ohledně licenční čistoty se dohodly: KEPCO zadala společnosti Westinghouse dlouhou frontu prací včetně instalace automatických řídicích systémů a dodávek čerpadlových systémů. V saúdském případě situace vyhlížela složitěji, neboť Westinghouse sám o vítězství usiloval. Diskuze mezi Westinghouse a KEPCO se podle listu Nuclear Intelligence Weekly (psáno v r. 2019) nažhavila tak, že Američané vážně zvažovali trestní stíhání v případě, že by Korejci v Saúdské Arábii vyhráli a začali stavět bez dohod s Westinghouse.

Situace na bojišti se mění každou minutou

Šéf Atominfo.ru, jaderný inženýr Alexander Uvarov.
Šéf Atominfo.ru, jaderný inženýr Alexander Uvarov.

Před více než měsícem se podle šéfredaktora portálu Atominfo.ru Alexandra Uvarova situace výrazně změnila: Saúdové vyřadili z účastníků právě Westinghouse. Uvarov to komentuje takto:

Soutěž o první JE v Saúdské Arábie dospěla do křižovatky, velmi nepříjemné pro Američany. Před víc jak měsícem Saúdové potichu vyřadili ze soutěže Westinghouse. Oficiální důvod má být: „Zase vás někdo přeprodává nejsme si jisti, že budete mít peníze“. Ten skutečný je v politice, Spojené státy si pořád jako podmínku toho, že poskytnou mírové jaderné technologie, kladou, že se Saúdové musejí vzdát vlastního palivového cyklu a obohacování uranu.

Saúdové se však tak důležité etapy na cestě k vlastní jaderné bombě vzdát nechtějí. Proslýchá se, že mezitím vyřadili také EDF, ale to není přesné. V soutěži tak zůstávají Rosatom, Číňané (CNNC) a Jihokorejci. Ti poslední začali rozehrávat svoje eso v rukávu: vítězství patří jim, protože jako jediní z té trojice jsou „demokrati“. Nechme mimo záběr, co si Saúdové myslí o západní demokracii, a přejděme k podstatě křižovatky, na které teď soutěž stojí.

Korejský projekt, který KEPCO nabízí Saúdům, je APR-1400+. Korejci jej považují za licenčně zcela čistý, Westinghouse s tím nesouhlasí a znak „+“ jej neoklamal. Američané teď mají dvě možnosti, jak dál:

  1. stále mají APR-1400+ za projekt, založený na jejich technologiích; v tom případě pak export APR-1400+ do Saúdské Arábie bude potřebovat souhlas Američanů, a ten oni nedají kvůli výše uvedeným sporům o palivový cyklus – pak v soutěži zůstanou jen Rusové a Číňané;
  2. souhlasí s licenční čistotou APR-1400+; v takovém případě Korejci budou pokračovat v konkurenčním boji s projekty z Ruska a Číny, ale APR-1400+ pak dostane už navždy možnost otevřeně konkurovat s projekty Westinghouse v západních zemích, především v Evropě. A řekněme si to na rovinu – APR-1400+ je o dost povedenější projekt, než AP-1000 od Westinghouse, a zatím měl mnohem větší štěstí.

V šachách takové pozici říkám „zugzwang“ (jakýkoliv další tah zhorší pozici hráče, pozn. Atominfo.cz).

Jediným konstruktivním trvalým řešením pro Korejce je tak dokončit vývoj vlastního, licenčně nevázaného lehkovodníku APR-1400+, na čemž pracují: vyvíjejí vlastní výpočetní kódy, které mají nahradit ty americké v řídicích systémech, skupina Doosan navrhuje vlastní čerpadla do jaderných elektráren a tak dále. Nicméně každá větší změna v dobře etablovaném projektu APR-1400 jej může prodražit, navíc plány na stavbu APR-1400+ zatím nejsou ani v Jižní Korey, takže k němu chybí reference. Citujme Uvarova: „Úkol vytvořit licenčně čistý APR je asi tak komplikovaný, jako protáhnout velblouda uchem jehly“.

Řez reaktorem APR-1400.
Řez reaktorem APR-1400.

Bývalý úředník ministerstva energetiky USA, kterého citovala NIW v roce 2019, uvedl, že vítězství kterékoliv strany v souboji mezi americkými a jihokorejskými jadernými rytíři bude Pyrrhovo, pokud svůj konflikt nevyřeší k oboustranné spokojenosti. Zdá se, že jeho slova jsou pořád aktuální. Udělal tehdy další prognózu, že pokračovat v konfliktu sehraje na ruku třetí straně: „K tomu momentu, až si ti chrabří hoši (jaderné firmy z USA a Jižní Korey) navzájem pomlátí a jeden z nich prohlásí, že to vyhrál, celou tu soutěž (v Saúdské Arábii) mezitím vyhraje VVER“. Ačkoliv jsou té prognóze už 3 roky, zatím na aktuálnosti neztratila.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..