Jižní Korea má jedny z největších JE na světě, na obrázku JE Hanul se 6 bloky. Dříve se jmenovala Uljin, dva nové bloky ("Shin" - nový, tedy Shin Hanul) mají přijít záhy. Zdroj: MAAE
Jižní Korea má jedny z největších JE na světě, na obrázku JE Hanul se 6 bloky. Dříve se jmenovala Uljin, dva nové bloky („Shin“ – nový, tedy Shin Hanul) mají přijít záhy. Zdroj: MAAE

Jižní Korea rozvíjí znova jádro, chce stavět Shin Hanul

Nový prezident Jižní Korey Yoon Seouk-youl vyzval k co nejrychlejší obrodě „ekosystému jaderných elektráren“ v zemi: poté, co ministr obchodu, průmyslu a energetiky Lee Chang-yang ohlásil veřejně nové plány, včetně záměru obnovit stavební práce na 3. a 4. jednotce JE Shin Hanul už v roce 2024.

Nový prezident přísahal, že zcela zruší politiku bývalého prezidenta Moon Jae-ina na postupný odchod od jaderné energie, kterou předchozí vlády naplňovaly po jeho nástupu do funkce v roce 2017 a ještě předtím po havárii na JE Fukušima-1 v Japonsku v roce 2011. V průběhu prezidentského brífinku Lee Chang-yang uvedl, že zadá společnostem v jaderném průmyslu práci v celkové hodnotě KRW 130 mld. (USD 99 mln.), aby pomohl obnovit tento sektor, neboť se Země jitřní svěžesti má vrátit k původnímu projadernému postoji.

Shin Hanul 1 a 2.
Shin Hanul 1 a 2.

Prezident Yoon Seouk-youl chce, ať do roku 2030 jaderná energetika vyrábí více než 30% elektřiny v zemi, což má zvýšit energetickou bezpečnost a posunout vývoj k nulové bilanci uhlíku. Požaduje také obnovení exportu a jaderného průmyslu „co nejrychleji to jde“.

Podle informací Ministerstva obchodu, průmyslu a energetiky Lee Chang-yang řekl prezidentovi, že vláda „bude aktivně rozvíjet domácí jadernou energetiku a inovativní energetické startupy cestou vytváření pracovních míst a exportu“. (…) „Pro dosažení našich cílů na export 10 jaderných reaktorů do roku 2030 teď nasměřujeme všechno úsilí na vítězství v projektových výběrových řízeních na takových trzích, jako jsou Česká republika a Polsko“, oznámil ministr.

Ministerstvo také prohlásilo, že dalším cílem je „optimalizace poptávky po elektrické energii a zlepšení velmi neefektivního energetického systému cestou přechodu od současné politiky, orientované především na nabídku, k politice, orientované na poptávku. Se 30 energeticky náročnými společnostmi podepíšeme smlouvy o inovacích v oblasti efektivity, které bude doprovázet celonárodní politika návratu peněz za elektrickou energii“.

„V současné době vyvíjíme plány na rozvoj 5000 inovativních energetických startupů přes fond, který disponuje KRW 500 miliardami, na nutné změny do normativně-právní základny a pracujeme na vstupu na nové trhy v tandemu se státními firmami“, dodává zpráva.

V květnu 2017 Korea Hydro & Nuclear Power oznámila, že poručila společnosti Kepco Engineering & Construction, která v březnu 2016 podepsala smlouvu na projektování dvou plánovaných reaktorů APR-1400 na 3. a 4. energobloku JE Shin Hanul, všechny práce pozastavit — právě kvůli politice nového prezidenta Moon Jae-ina na postupný odchod od jaderné energie. Avšak teď mají práce na licencování nových bloků znova začít.

Shin Hanul 1 a 2, jiný pohled.
Shin Hanul 1 a 2, jiný pohled.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..