Vogtle 3 a 4 se prodraží a nejspíš se změní podíly

Stavba Vogtle 3 (instalace vodních nádrží) v roce 2020.
Stavba Vogtle 3 (instalace vodních nádrží) v roce 2020.

Vztahy mezi spolumajiteli bloků č. 3 a 4 JE Vogtle s reaktory AP-1000, budovaných ve Spojených státech, se stále žhaví a napínají na pozadí neustálých průtahů, posunů a neočekávaných nákladů. Akcionář č. 2, společnost Oglethorpe Power Corp. se chystá využít svého práva a zmrazit své investice do výstavby na částce 8,1 miliard dolarů. Oglethorpe dodává elektřinu 38 elektroenergetickým skupinám, svého času s velkým nadšením kvitovala plány na výstavbu dvou bloků na JE Vogtle a stala se majitelem 30% akcií v rámci konsorcia, zřízeného pro tento projekt. V roce 2014 činil odhad konečné ceny Vogtle 3, 4 asi 15 mld. USD a příspěvek Oglethorpe do společné kasy tak měl být asi 4,5 mld.

Podle posledních odhadů (přesněji časově posledních, protože nový odhad není zatím dokončen) překročí cena bloků 30 mld. USD, z toho podle podílu připadne na Oglethorpce přibližně 4,5 mld. Vypadá to, že pohár trpělivosti majitelů Oglethorpe přetekl a společnost teď odmítá přijmout další navýšení svého příspěvku — z 8,1 mld. USD na 8,5 mld. USD.

Pochopitelně nejde jen tak říct: nebudeme platit. Oglethorpce se proto obrátila pro pomoc na základní stanovy a podmínky konsorcia. Podle nich mají účastníci právo od určitého okamžiku odmítnout přeplácení nákladů, převyšujících původní odhady, výměnou za odpovídající podíl na projektu, který předají v takovém případě hlavnímu majiteli bloků, společnosti Georgia Power. V praxi to znamená, že příspěvek Oglethorpe zůstane na čáře 8,1 miliard USD, zatímco její podíl klesne ze 30% na 28%, což také znamená, že těch sporných 400 milionů dá ze své kapsy Georgia Power, jejíž podíl naopak vzroste ze 45,7% na 47,7%.

Takhle má vypadat AP-1000.
Takhle má vypadat AP-1000.

Nejde říct, že by Georgia Power nastalá situace potěšila. Podle zákonů státu Georgia může společnost požadovat po svých klientech dodatečné platby jako kompenzace „opatrných a odůvodněných“ (prudent and reasonable) kapitálových nákladů, dokonce k nim může přidávat určité procento jako vlastní marži, ale je tu jedna nuance. Tato nuance spočívá v tom, že velikost tohoto navýšení tarifů musí schválit výbor státu pro komunální služby a současné naladění výboru ve světle stále rostoucích problémů v energetickém sektoru Georgia Power příliš nepřeje. Nejspíš tak těch 400 milionů USD, které Oglethorpe odmítá platit, Georgia Power skutečně musí dát ze své kapsy. Zatím neoznámila, zda s rozhodnutím Oglethorpe souhlasí a jak se k němu staví. Stojí za zmínku, že obdobný krok zvažuje další spolumajitel, společnost MEAG.

Vogtle 3 a 4 je zatím třetí JE s reaktory AP-1000 od Westinghouse, která má aspoň relativně blízko ke spuštění. Poprvé byl AP-1000 komerčně spuštěn v ČLR, na jaderné elektrárně Sanmen v roce 2018. Na JE Sanmen má stát až 6 bloků, vypadá to však, že další 4 budou mít jiné reaktory – čínskou obdobu AP-1000, CAP-1000. CAP-1000 je čínskou adaptací projektu AP-1000 od společnosti Westinghouse. Práce na montážích vybavení jaderného ostrova na obou elektrárnách provádí společnost China Nuclear Industry Fifth Construction Company (CNI5). Všichni tři jmenovaní dodavatelé jsou dceřinými firmami společnosti China Nuclear Engineering and Construction Corporation, ona sama je pak součástí korporace CNNC. Další JE s AP-1000 je čínská Haiyang.

Čínská společnost CNNC letos uzavřela celou řadu smluv s dodavateli na stavbu 2. řad JE Sanmen a JE Haiyang s reaktory CAP-1000. Jmenovitě byly uzavřeny smlouvy s China Nuclear Industry 22 Construction Company (CNI22), která bude odpovídat za stavební práce v areálu Sanmen, a s China Nuclear Industry 24 Construction Company (CNI24), která bude mít stejnou úlohu na JE Haiyang.

AP-1000 na JE Sanmen v ČLR.
AP-1000 na JE Sanmen v ČLR.

Dva reaktory AP-1000 v elektrárně Vogtle 3 a 4 jsou v tuto chvíli jedinými komerčními bloky, které Spojené státy staví. Práce na třetím bloku jsou hotovy z 94 %, na čtvrtém z 88 %.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..