Škoda JS je v českých rukou

Tlaková nádoba reaktoru VVER-440 na výrobní hale plzeňské Škoda JS
Tlaková nádoba reaktoru VVER-440 na výrobní hale plzeňské Škoda JS

Před několika dny přinesl český portál OEnergetice.cz zprávu od ČTK ohledně české společnost Škoda JS: její ruský vlastník, strojírenská skupina OMZ, prodala 100% akcií české společnosti ČEZ. Na uvedeném odkazu najdete zprávu ČEZ, my zde přinášíme ruský pohled na tuto akvizici s řadou detailů, které české zdroje neuveřejnily.

Skupina ОМЗ (Объединённые машиностроительные заводы, Spojené strojírenské závody), kterou vlastní Gazprombank, opustila českou společnost Škoda JS, a.s., a řadu jejich dceřiných firem, oznámil zástupce OMZ. 100% akcií společnost prodala finančně-investiční skupině Wood & Company Financial Services a.s., která, kromě jiného, zastupuje zájmy největší středoevropské energetické společnosti ČEZ.

Místopředseda dozorčí rady Gazprombank Tigran Chačaturov, jehož slova citoval tiskový odbor banky, uvedl, že rozhodnutí o prodeji Škoda JS bylo přijato „na pozadí uvalených na společnost sankčních omezení a dalších právních rizik“. Tato rizika mohla podle top-manažera vést k zastavení podniku, možná by následoval bankrot. „Tento obchod cílil na vrácení ruských investic, na zachování společnosti a na zachování jejího pracovního kolektivu“, uvedl, aniž by upřesnil celkovou částku, za kterou Škoda JS prodali. Zástupce skupiny OMZ také neodhalil celou hodnotu tohoto obchodu, avšak uvedl, že proběhl „podle tržních cen“.

Zástupce OMZ také uvedl, že zachování Škoda JS ve stávajícím rozsahu umožní společnosti „pokračovat v plnění všech závazků podle stávajících platných smluv v rámci provozu, technického servisu, modernizace a vyřazování jaderných zařízení“. Skupina OMZ koupila českou strojírenskou firmu v roce 2004 od Appian, která dříve privatizovala celou korporaci ŠKODA Plzeň. Celková hodnota této akvizice nikdy nebyla uvedena.

Materiály Škoda JS uvádějí, že v letech 2020-2022 společnost Škoda JS dodala zařízení a vybavení na JE Loviisa ve Finsku a JE Temelín v ČR a poskytovala své služby při modernizaci JE Paks v Maďarsku. Gazprombank podle Nuclear Intelligence Weekly zkoušel prodat všechny akcie Škoda JS nebo jejich část už v roce 2018, avšak nepodařilo se mu to.

Potíže finančního a technického rázu české společnosti začaly v roce 2014 poté, co Spojené státy zavedly protiruské sankce po připojení Krymu k Ruské federaci. Do sankčních seznamů se dostala také Škoda JS, což společnosti zkomplikovalo přístup na trhy v některých zemích a k finančním zdrojům. Podle slov Chačaturova právě dokončená jednání o prodeji aktiv „nebyla jednoduchá“. Poznamenal, že zájemců o Škoda JS bylo několik a „s každým jsme velmi důsledně pracovali“. Kdo další měl zájem o koupi strojírenské skupiny, to neupřesnil. Zdroj listu Vědomosti, obeznámený s detaily akvizice, tvrdí, že se o její aktiva zajímala jedna jihokorejská společnost. „Dali jsme přednost ČEZ coby finančně stabilnímu, největšímu a průhlednému profilovému zájemci“, uvedl Chačaturov.

Ředitelka agentury „Эксперт РА“ pro korporátní žebříčky Anna Kertanová míní, že i přes relativně nízký podíl Škoda JS v celkových příjmech skupiny OMZ (kolem 17% podle výsledků 2021) zabírala česká aktiva podstatnou část v prodeji vybavení a služeb pro jadernou energetiku. Pro srovnání uvádí druhou v objemech zisků divizi OMZ, Kriogenmaš (Криогенмаш), který spolu se dceřinými společnostmi vydělal za loňský rok 17,4 miliardy RUB.

Nezávislý průmyslový expert Leonid Chazanov dodává, že prodej výrobních kapacit v České republice připraví skupinu OMZ „nejen o velkou část zisků, ale, co je důležitější, o dobrou pozici a platformu pro prodej servisních služeb pro jaderný průmysl na evropském a světovém trhu“. Výkonný ředitel ratingové agentury НРА Sergej Grišunin proti tomu však namítá: „Ztráta aktiva je nepříjemná záležitost, ale na druhou stranu současné politické klima teď nepředpokládá žádnou výstavbu nové JE ruskými společnostmi v EU aspoň nejbližších 5 let“.

Chazanov si myslí, že celková hodnota akvizice „nemohla být příliš velká“ kvůli sankcím, uvaleným na skupinu OMZ. Chazanov a Grišunin uvádějí stejný odhad na potenciální částku: $50-70 mln. Chazanov dodává, že pro ČEZ byla uvalená sankční omezení nejspíš „skvělým trumfem v rukávu při jednáních“. Generální ředitel „Infoline-analytika“ Michail Burmistrov odhadl hodnotu akvizice o něco výš: $80-100 mln. Dodal také, že vzhledem k faktickému uzavření evropského trhu Rusku kvůli sankcím je tento obchod pravděpodobně optimálním řešením, jelikož hodnota ruského byznysu v EU „klesá každý měsíc“.

Kontejner na vyhořelé palivo z dílny Škoda JS.
Kontejner na vyhořelé palivo z dílny Škoda JS.

Od roku 2016 vedl ČEZ vleklé soudní spory se Škoda JS: požadoval kompenzace za škody, způsobené nekvalitní, dle názoru žalobce, kontrolou svarových švů na potrubí na JE Dukovany a Temelín. Původně činila požadovaná hodnota kompenzace 611 mln. Kč, ale v roce 2020 vzrostla na 2,76 mld. Kč (6,6 mld. RUB podle současného kurzu). Zástupce OMZ neupřesnil, zda strany tuto sumu zohlednily při uzavírání smlouvy a zda tak neurovnali uvedenou spornou pohledávku. Zdroj listu Vědomosti, blízký tomuto obchodu, uvádí, že po uzavření akvizice již nebude mít „prodávající strana žádné závazky“ ohledně tohoto dluhu.

„Vzhledem k tomu, jak americké a evropské jaderné strojírenství celkově zdegradovalo, je tu možnost, že za 5 let se budou muset země EU znovu obrátit na Rusko se žádostí o stavbu jaderných elektráren“, přemýšlí Grišunin. „Jedinou další volbou, alternativní ruskému jádru, může být čínské, ale Číňané většinou trvají na velmi tvrdých podmínkách spolupráce.Zde stojí za zmínku, že Škoda JS spolupracuje s celým západním jaderným světem a „degradací“ je patrně myšlena výrazně vyšší agilita při stavbě nových bloků v Rusku a ČLR podle vlastních technologií a jejich aktivnější prosazování v zahraničí s vládní podporou mnohem vyšší, než tomu je ve Spojených státech a Evropě.

Zdroj: mergers.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..