Olkiluoto 3. Zvenku vypadá pěkně.
Olkiluoto 3. Zvenku vypadá pěkně.

Olkiluoto 3 mají spustit o 3 měsíce později

Uvedení bloku Olkiluoto-3 (Finsko, reaktor EPR) do komerčního provozu bylo odloženo na prosinec 2022, uvedla finská společnost TVO, provozovatel elektrárny. Dřívější odhad bylo září 2022. Jako příčinu odkladu uvedla TVO nález nepatřičných předmětů v přehřívačích páry u turbíny. Našli je letos v květnu a jejich původ už zjistili, šlo o kusy „steam guide plates“, plátů, směřujících páru. Opravné práce mají pokračovat do konce července, teprve po jejich dokončení bude obnoven spouštěcí program.

Finská jaderná elektrárna Olkiluoto 3 je prvním projektem francouzského reaktoru generace III+ typu EPR, který Francie, tehdy reprezentovaná společností Areva (dnes Orano) nabízela také v temelínském tendru. Výstavba třetího bloku začala v roce 2005 a pro četná zpoždění se protáhla na přibližně 17 let.

Řez reaktorem EPR.
Řez reaktorem EPR.

Rovněž původní rozpočet byl překročen, podle různých odhadů a míry upřímnosti jednotlivých stran až čtyřnásobně, a došlo k několika sporům o úhrady nákladů a ušlých zisků. Stojí za zmínku, že oproti dlouhodobému zpoždění je aktuální posunutí harmonogramu zcela běžnou a normální záležitostí: právě kvůli odhalení potenciálních problémů zkušební provoz probíhá. Nicméně také stojí za zmínku, že právě kvůli průtahům a překročením byl podle oficiálních zástupců stran zrušen, aspoň zatím, projekt Olkiluoto 4.

Instalace kontejnmentu na O3.
Instalace kontejnmentu na O3.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..