Na odstavené JE Zorita strhli turbínovou halu

Odstraňování kontejnmentu na JE Zorita.
Odstraňování kontejnmentu na JE Zorita.

Stržení poslední zbylé velké budovy, turbínové haly, na odstavené JE José Cabrera (také známá jako Zorita) ve Španělsku bylo dokončeno, oznámila španělská společnost Enresa, která se zabývá likvidací odstavených JE a radioaktivních materiálů a odpadů. Budova vysoká 30 metrů a postavená ze železobetonu doposud sloužila doteď jako pomocný prostor při demontážních a likvidačních pracích, byl tam sklad radioaktivních odpadů z demontáže těch částí elektrárny, které byly v provozu a postupně odstavovány.

Demontáž budovy trvala pouhé dva měsíce, zdůraznila Enresa. Společnost dodává, že demontáž budovy znamená, že první španělská JE teď vstupuje do fáze obnovy pozemku do původní podoby a závěrečné radiologické kontroly.

Jednosmyčkový tlakovodní reaktor na JE Zorita, umístěný v centrálním okruhu Guadalajara, pracoval od roku 1968 do roku 2006, kdy začala odstávka z nařízení ministerstva. Měřeno dnešními měřítky nebyl velký, 142 MW, nicméně Zorita pokrývala více než 75% spotřeby elektřiny v Guadalajaře. Aktivity na předběžnou demontáž, které v letech 2006-2009 probíhaly pod vedením provozovatele elektrárny, společnosti Union Fenosa, spočívaly především ve zpracování vyhořelého jaderného paliva a úpravy a ukládání (kondicionování) provozních radioaktivních odpadů.

Cabril, úložiště radioaktivních odpadů Enresa v Córdobě. Tam zatím končí vše, co září, z JE Zorita.
Cabril, úložiště radioaktivních odpadů Enresa v Córdobě. Tam zatím končí vše, co září, z JE Zorita.

Poté, co provozovatel dokončil práce na předběžné demontáži a ministerstvo 11. února 2010 vydalo příslušné povolení, byla vlastnická práva předána společnosti Enresa, která se chopila závěrečné fáze odstávky. V roce 2010 společnost Westinghouse, původní dodavatel reaktorové technologie, vyhrála u společnosti Enresa smlouvu o demontáž vnitřních částí tlakové nádoby. V roce 2013 následovala další smlouva na demontáž celé tlakové nádoby. Enresa začala práce na demontáži kupole v budově kontejnmentu koncem roku 2019.

Pro kompletní obnovu dnes už bývalého areálu elektrárny, tedy jeho uvedení do původního stavu, má sloužit „Plán obnovy“, nedávno stvrzený Radou jaderné bezpečnosti Španělska, který předepisuje úplné odstranění zbytkové radioaktivity na celém pozemku. V této závěrečné etapě jsou v plánu úplné vyklízení areálu a závěrečná měření radioekologických parametrů, po čemž Enresa požádá o finální likvidaci, po které může být pozemek navrácen majiteli.

JE Almaraz, další před odstávkou.
JE Almaraz, další před odstávkou.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..