Leila Benali, ministryně pro energetický přechod a udržitelný rozvoj, Maroko. Zdroj: Morocco Latest News
Leila Benali, ministryně pro energetický přechod a udržitelný rozvoj, Maroko. Zdroj: Morocco Latest News

Maroko hodlá urychlit energetický přechod

Maroko znovu zkoumá potenciál pro výstavbu jaderných elektráren, cílem je zlepšit vlastní energetickou bilanci a rychleji přejít na zelenou ekonomiku. Oznámila to Leila Benali, ministryně pro energetickou transformaci a udržitelný rozvoj, při vystoupení před členy horní komory marockého parlamentu.

Paní ministryně uvedla, že její úřad prozkoumal možnosti, jak využít jaderné energetiky pro pokrytí rostoucích energetických potřeb království. Dle jejich slov došel k závěrům, podporujícím rozvoj jádra. Výsledky studie by poslanci parlamentu měli dostat do rukou letos. „Maroko zainvestovalo do solární a větrné energetiky, teď zkoumá možnosti využívání jaderné energetiky pro pokrytí svých potřeb elektrické energie… Musíme se rozhodnout na celonárodní úrovni, pokud chceme začít vyrábět elektřinu na jaderných elektrárnách“, zdůraznila Leila Benali.

Maroko po možnostech jaderné energetiky pokukuje už dávno. To, že se země hlásila ke kapitalistickému táboru, podmínilo, že jako prvního potenciálního partnera si Maroko zvolilo Spojené státy, mezivládní dohoda s USA podepsalo v roce 1980. Zatím byla hlavním výsledkem spolupráce s USA stavba výzkumného reaktoru typu TRIGA. Projekt uzrával velmi, velmi pomalu: začal v roce 1991 (okamžikem vydání vývozního povolení), spuštění reaktoru jej dokončilo až v roce 2007.

V roce 2007 Marokko provedlo několik jednání a konzultací s ruským Atomstrojexportem a francouzskou skupinou AREVA (dnes Orano) o možnostech pro stavbu JE. V roce 2011 vedení země schválilo zřízení specializované agentury, která odpovídá za civilní a bezpečný rozvoj jaderného programu. V roce 2017 pak ministerstvo pro energetiku, těžbu nerostných surovin a udržitelný rozvoj Maroka a ruský Rosatom podepsaly memorandum o porozumění v oblasti civilního využívání jaderné energetiky. Svá školení pro jaderné elévy rovněž nabídla MAAE.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..