Akkuyu 3 má první těžké zařízení

JE Akkuyu v plánech, vizualizace.
JE Akkuyu v plánech, vizualizace.

Jeden z hlavních prvků pasivního bezpečnostního systému pro 3. jednotku JE Akkuyu v Turecku, kterou staví Rosatom, lapač jádra (také lapač taveniny) dorazil na staveniště. Po vyložení z lodě, která lapač dopravila na nákladní terminál „Vostočnyj“, jej převezli na místo a nainstalovali do předepsané polohy. Výška schránky „lapače“ činí 6,14 metrů, průměr 5,83 metrů, představuje kónickou ocelovou nádobu o váze 144 tun, která v případě těžké havárie s roztavením paliva spolehlivě udrží kousky aktivní zóny a nedovolí jim uniknout mimo hermeticky uzavřený prostor v budově reaktoru.

Během provozu jaderné elektrárny je lapač aktivní zóny naplněn zvláštními materiály, které v případě nehody odebírají roztavenému palivu část tepla a chemické procesy, které vznikají při takové interakci, vytvářejí podmínky pro udržení taveniny a její chlazení. Lapač má ty nejvyšší bezpečnostní parametry: vysokou seizmickou odolnost, hydrodynamickou pevnost, odolnost proti nárazům a úderům, atd. Vyrobil jej ruský závod ТЯЖМАШ, který se na těžké strojírenství specializuje.

Lapač jádra (taveniny) na stavbě Ostrovecké JE v Bělorusku.
Lapač jádra (taveniny) na stavbě Ostrovecké JE v Bělorusku.


Ředitel projektu JE Akkuyu za Rosatom, Sergej Buckich, k tomu poznamenal: „Lapač jádra je prvním kusem vybavení velkých rozměrů a hmotnosti, které jsme namontovali v reaktorové strojovně třetího energetického bloku. Lapače jádra jsou součástí všech našich moderních jaderných bloků s reaktory VVER-1200 generace III+, jde o jedinečné know-how ruského jaderného průmyslu, které zajistí bezpečnost pro člověka i životní prostředí i při těch nejhorších scénářích práce JE. Instalaci lapače předcházela velmi důsledná a přísná kontrola: ve výrobních prostorech závodu byla za účasti zástupců Akkuyu Nuklear, a.s., provedena kontrola kvality ještě před odbavením, poté, co lapač dorazil na staveniště JE Akkuyu, proběhly předepsané procedury vstupní kontroly, které potvrdily neporušenost a spolehlivost tohoto zařízení.“

Všechny etapy výstavby probíhají pod dohledem mezinárodních inspekcí a místního státního úřadu pro jaderný dozor — agentury pro jadernou regulaci NDK, Nükleer Düzenleme Kurumu. Stavba Akkuyu 3 začala vloni v březnu.

Začíná betonáž Akkuyu 3.
Začíná betonáž bloku 3.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..